Zmniejszanie obrączek: Sztuka precyzyjności i doświadczenia

scroll
zmniejszanie obrączek

Wybór odpowiedniej wielkości obrączki to jedno z kluczowych zadań podczas przygotowań do ślubu. Warto jednak pamiętać, że czasem pojawia się konieczność zmniejszenia rozmiaru obrączki, zwłaszcza jeżeli obrączka zaczyna zsuwać się z palca lub z jakiegoś powodu jej rozmiar przestał być odpowiedni. Pomimo że zmniejszanie obrączek może się wydawać skomplikowanym zadaniem, doświadczeni złotnicy są w stanie sprostać temu wyzwaniu. Czy jednak zawsze i co jest kluczowe w tym procesie? Sprawdźcie!

Czy każdą obrączkę da się zmniejszyć?

Możliwość zmiany rozmiaru obrączek ślubnych istnieje w większości przypadków — mowa tutaj o klasycznych złotych obrączkach i wielu materiałach o podobnej twardości.  Za wyjątek należy wziąć także obrączki z pewnych materiałów, takich jak tytan, stal nierdzewna lub ceramika. Są one prawie niemożliwe do zmienienia ze względu na ich twardość i odporność na deformację. Problematyczne są także obrączki wysadzane w diamentami.

WAŻNE: W każdym przypadku zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym jubilerem, aby dowiedzieć się, czy konkretna obrączka może być bezpiecznie zmniejszona/powiększona.

Umiejętności złotnika i metody

Zmniejszanie obrączek to proces, który wymaga specjalistycznych umiejętności, precyzji i doświadczenia. Istnieją dwie główne metody zmniejszania obrączek — wycinanie fragmentu obrączki i zaciskanie.

Zmniejszanie obrączki przez wycinanie fragmentu

Pierwszą metodą jest wycinanie fragmentu obrączki, a następnie zlutowanie końców w taki sposób, aby były niewidoczne dla oka. Ta metoda wiąże się jednak z naruszeniem ciągłości obrączki, co oznacza, że obrączka przestaje być bezszwowa. Pomimo tego, złotnik z odpowiednimi umiejętnościami jest w stanie dokonać takiego procesu w sposób niezauważalny dla oka.

Zmniejszanie obrączek przez zaciskanie

Druga metoda polega na zaciskaniu obrączki. Jest to możliwe, ponieważ złoto jest metalem kowalnym, co oznacza, że można je formować poprzez uderzanie lub ściskanie. Ta metoda jest mniej inwazyjna i pozwala zachować bezszwowość obrączki.

Zmniejszanie obrączek z kamieniami i grawerunkiem

Zmniejszanie obrączki z kamieniami lub grawerunkiem to jeszcze większe wyzwanie. Kamienie muszą być odpowiednio zabezpieczone, a grawerunek nie może ulec uszkodzeniu. Złotnik musi tutaj wykazać się nie tylko precyzją, ale i delikatnością. Wymaga to dużej wiedzy i doświadczenia, jednak przy odpowiednim podejściu, jest to możliwe do wykonania.

Ile kosztuje zmniejszanie obrączek?

Koszt zmniejszania obrączek zazwyczaj waha się w przedziale od 80 do 150 zł, należy jednak pamiętać, że zależy on od wybranego jubilera, koniecznej metody i konkretnej obrączki oraz jej personalizacji. Im bardziej skomplikowany wzór tym koszt może być większy.  W przypadku zakupu  Innych Obrączek w naszym sklepie, zmiana rozmiaru w razie potrzeby będzie darmowa. 🙂

Podsumowanie

Zmniejszanie obrączek to trudne zadanie, które wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Zarówno metoda wycinania fragmentu, jak i zaciskania mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi zależy od specyfiki obrączki i preferencji właściciela. Pamiętajcie jednak, że to zadanie najlepiej powierzyć profesjonalistom, aby uniknąć potencjalnych problemów.