Welon na ślubie

scroll
welon na ślub

Welon ślubny, element tak delikatny, jak tajemniczy, od wieków pełni w ceremoniach zaślubin rolę nie tylko ozdobną, ale i symboliczną. Historia welonu sięga daleko wstecz, przenikając przez różne kultury i epoki, by ostatecznie znaleźć miejsce w sercach i zwyczajach nowożeńców na całym świecie. W Polsce podobnie jak w wielu innych krajach welon jest nieodłącznym atrybutem panny młodej, symbolizującym czystość, niewinność oraz, w niektórych interpretacjach, posłuszeństwo. Jakie jednak znaczenia i tradycje kryją się za tym zwiewnym dodatkiem do ślubnej garderoby? Zapraszam do podróży przez historię, symbolikę i współczesne interpretacje welonu ślubnego.

Welon na ślub w historii

Początki welonu sięgają starożytności, kiedy to uważano go za talizman chroniący pannę młodą przed złymi duchami i nieszczęściami. W starożytnym Rzymie welon często koloru pomarańczowego – symbolu płodności, miał za zadanie ukryć pannę młodą przed zazdrosnymi spojrzeniami.

W średniowieczu welon na ślub zaczął nabierać dodatkowych znaczeń. W Europie welon stał się wyrazem statusu społecznego – im dłuższy i bogatszy w ozdoby, tym wyższa pozycja społeczna rodziny panny młodej. Welon w tym okresie mógł też symbolizować pobożność i skromność.

W polskiej tradycji welon często był bogato haftowany, odzwierciedlając lokalne motywy. Aktualną formę nadały mu wpływ globalizacji i wielu kultur.

Symbolika welonu ślubnego

  • Czystość i niewinność – jednym z najbardziej rozpowszechnionych znaczeń welonu jest symbolika czystości i niewinności. Biały kolor welonu, podobnie jak sukni ślubnej, odnosi się do czystości ducha i ciała panny młodej, jej nieskalanej miłości i gotowości do rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu.
  • Przejście i zmiana – moment zdjęcia welonu przez pana młodego lub opuszczenia go w dół, tuż przed wymianą ślubnych przysiąg, jest pełen symboliki. Reprezentuje on przejście panny młodej z życia dziewczęcego do roli żony i partnerki, zmianę statusu społecznego i osobistego. Podobne znaczenie mają symboliczne oczepiny.
  • Tradycja i kontekst kulturowy – w wielu kulturach welon jest integralną częścią tradycji ślubnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jego obecność podczas ceremonii ślubnej odzwierciedla bogactwo dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Poza symboliką, welon jest również elementem ozdobnym, który dodaje elegancji i romantyzmu stroju panny młodej. Długie, opadające welony mogą dodać uroku i magii ceremonii, zwłaszcza podczas procesji ślubnej. W niektórych kulturach welon był używany do zasłaniania twarzy panny młodej przed mężem do momentu wymiany przysiąg małżeńskich. Kiedy para zostawała ogłoszona za małżeństwo, welon był podnoszony lub zdjął, symbolizując odsłonięcie twarzy nowej żony dla męża.

Rodzaje welonów ślubnych

Współczesne panny młode mają do wyboru szeroką gamę welonów, od klasycznych, długich po te nowoczesne, krótkie, czy nawet birdcage welony zakrywające tylko część twarzy. Wybór welonu często zależy od stylu sukni ślubnej, miejsca ceremonii oraz osobistych preferencji panny młodej.

  1. Welon katedralny – jest to najdłuższy typ welonu, sięgający nawet kilku metrów za suknią ślubną. Idealnie komponuje się z ceremoniami odbywającymi się w dużych, imponujących kościołach lub katedrach, dodając uroczystości majestatu.
  2. Welon do łokcia – krótszy, sięgający do łokci welon, jest doskonałym wyborem dla mniej formalnych ceremonii lub dla panien młodych, które preferują większą swobodę ruchów.
  3. Welon birdcage – mały, zakrywający tylko część twarzy welon, nawiązujący stylem do lat 20. i 50. XX wieku. Idealny dla pań ceniących oryginalność i vintage’owy styl.

Wybór welonu aktualnie

Wybór odpowiedniego welonu to nie lada wyzwanie. Aktualnie przyjmuje się, że powinien on harmonizować z suknią ślubną, podkreślać urodę panny młodej oraz pasować do charakteru uroczystości. Współczesne panny młode często eksperymentują z welonami, dostosowując je do swojego indywidualnego stylu. Warto przy tym zasięgnąć porady stylisty ślubnego, który pomoże dobrać welon idealnie komponujący się z całością stroju.

W aktualnych stylizacjach ślubnych można także spotkać się z innymi formami ozdoby głowy Panny Młodej, bez uwzględnienia welonu ślubnego o tym, co zamiast welonu na ślub znajduje się na głowie Panien młodych mamy osobny wpis.

Jak długi welon na ślub wybrać?

  • Długi i majestatyczny welon będzie idealny dla tradycyjnych ceremonii w dużych kościołach.
  • Krótszy welon do łokcia, jest często wybierany dla bardziej swobodnych lub letnich ślubów.
  • Welon birdcage zakrywający tylko część twarzy, jest popularny w stylizacjach vintage oraz wykorzystywany przy ślubach cywilnych.

Co zrobić z welonem po ślubie?

Po ślubie możesz zachować welon jako cenną pamiątkę, przekazując go w przyszłości kolejnym pokoleniom. Istnieje również możliwość kreatywnego wykorzystania materiału z welonu, na przykład na dekoracje do domu, lub zamiany go w unikatową biżuterię. Jeśli wolisz, aby welon miał drugie życie poza Twoim domem, rozważ jego sprzedaż lub donację osobom, które mogą go potrzebować.

CIEKAWOSTKA: Popularnym weselnym zwyczajem w zależności od regionu jest rzucanie welonu/bukietu panny młodej lub krawatu pana młodego wśród niezamężnych kobiet, lub kawalerów, co ma wróżyć szybkie małżeństwo dla osoby, która je złapie. Unikniesz jednocześnie dylematy co zrobić z welonem po ślubie!

Podsumowanie

Welon ślubny, choć może wydawać się jedynie drobnym detalem, jest elementem o głębokim znaczeniu, będącym odzwierciedleniem tradycji, kultury oraz osobistych przekonań panny młodej. Wybór welonu to indywidualna decyzja, która może nadać ślubnej stylizacji wyjątkowego charakteru.

Nasza strona używa cookies.