Śluby w Indiach – jak wyglądają?

scroll
śluby w Indiach jak wyglądają

Indyjskie śluby to jedne z najbardziej barwnych, złożonych i widowiskowych ceremonii na świecie. Są one głęboko zakorzenione w tradycji, kulturze i religii, co sprawia, że każdy aspekt tego wydarzenia jest pełen symboliki i znaczenia. Ślub w Indiach to nie tylko zjednoczenie dwóch osób, ale także ich rodzin i społeczności. Oto jak wygląda tradycyjny ślub w Indiach.

Przygotowania i zaręczyny w Indiach

Przygotowania do ślubu w Indiach rozpoczynają się na długo przed samą ceremonią. Proces ten obejmuje:

 • Roka: Pierwszy formalny krok, gdzie obie rodziny spotykają się i zgadzają na ślub.
 • Sagai: Ceremonia zaręczyn, podczas której wymieniane są pierścionki i błogosławieństwa. To także czas na wymianę prezentów między rodzinami.

Indyjskie przedślubne ceremonie

Indyjskie śluby składają się z wielu przedślubnych rytuałów, które mają swoje unikalne znaczenie:

 • Mehndi: Ceremonia hennowania dłoni i stóp panny młodej oraz innych kobiet z rodziny i przyjaciół. Wzory henną są nie tylko piękne, ale także symboliczne, przynosząc szczęście i błogosławieństwo.
 • Sangeet: Wieczór pełen muzyki, tańca i śpiewu, gdzie obie rodziny świętują razem. To czas na wspólną zabawę i zacieśnianie więzi.
 • Haldi: Ceremonia, w której nałożenie pasty z kurkumy na ciało panny młodej i pana młodego ma przynieść im błogosławieństwo i ochronę.

Główna ceremonia ślubna w Indiach

Ceremonia ślubna w Indiach jest pełna rytuałów, które mogą się różnić w zależności od regionu, religii i kast. Najczęściej jednak obejmuje ona następujące elementy:

 • Baraat: Procesja pana młodego, który przybywa na koniu lub w innym tradycyjnym środku transportu, w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Procesja ta jest często bardzo huczna i radosna, z muzyką i tańcem.
 • Kanyadaan: Rytuał, w którym ojciec panny młodej przekazuje ją panu młodemu, co symbolizuje oddanie jej pod jego opiekę.
 • Mangal Pheras: Para młoda obchodzi siedem razy ognisko, recytując przy tym przysięgi, które mają symbolizować różne aspekty ich przyszłego życia.
 • Sindoor i Mangalsutra: Pan młody nakłada sindoor (czerwony proszek) na czoło panny młodej oraz mangalsutrę (święty naszyjnik) na jej szyję, co oznacza jej status jako mężatki.

Poślubne rytuały

Po ceremonii ślubnej odbywają się kolejne rytuały, które mają na celu integrację panny młodej z nową rodziną:

 • Vidaai: Emocjonalny moment, kiedy panna młoda żegna się z rodzicami i rodziną, przechodząc do domu pana młodego.
 • Grihapravesh: Powitanie panny młodej w domu pana młodego, z różnymi rytuałami, które mają przynieść pomyślność i dobrobyt.

Recepcja

Po ceremonii ślubnej organizowana jest recepcja, podczas której para młoda oraz ich rodziny przyjmują gratulacje od gości. Jest to okazja do wspólnego świętowania, z pysznym jedzeniem, muzyką i tańcem.

Podsumowanie

Ślub w Indiach to niezwykle barwne i emocjonujące wydarzenie, pełne tradycji i rytuałów. Każdy aspekt ceremonii ma swoje głębokie znaczenie, a całość jest świętem miłości, jedności i nowego początku. Indyjskie śluby, choć różnią się w zależności od regionu i religii, zawsze są spektakularnym widowiskiem, które na długo pozostaje w pamięci uczestników.