Ślub w niedzielę

scroll
ślub w niedziele

Planujecie ślub w niedzielę? Wybór odpowiedniego dnia na ceremonię ślubną stanowi istotny element planowania tego wyjątkowego momentu. Jednym z nurtujących pytań może być decyzja o wzięciu ślubu w niedzielę. Czy to możliwe z perspektywy tradycji, a może istnieją jakieś ograniczenia? Poznajcie zasady praktyczne wskazówki, które warto wziąć pod uwagę przy niedzielnym ślubie.

Kiedy i dla kogo niedziela będzie najlepszym dniem ślubu?

Choć w niedziele można zrobić ślub z zabawą do białego rana, powszechnie niedzielę uznaje się za najlepszy na śluby mniejsze, kameralne oraz skromne. Obiad w rodzinnym gronie, muzyką, czy tańcami, mała impreza na kilkadzieści lub kilkanaście najbliższych osób — jeśli taki jest plan — niedziela będzie dniem najlepszym na ślub. Bliscy i rodzina na pewno miło spędzą czas podczas niedzielnego popołudnia ciesząc się szczęściem młodej pary!

Sobota czy niedziela? Tradycja, symbolika i przesądy!

Wiele par decyduje się na ślub w sobotę, uznawaną tradycyjnie za najbardziej popularny dzień na ceremonie ślubne. Sobota daje możliwość większej swobody czasowej, umożliwiając gościom swobodne uczestnictwo bez konieczności brania urlopu.

Niedziela, z kolei, zawsze była uznawana za dzień sakralny. W kontekście wielu religii jest to dzień przeznaczony na modlitwę i odpoczynek. Dlatego też, dla niektórych osób może to być kwestią kulturową czy religijną, czy wybierają niedzielę na ślub, czy też unikają tego dnia z szacunku dla tradycji. Aktualnie w niedzielę jednak bez problemu można wziąć ślub zarówno kościelny, jak i cywilny.

Według ślubnych zabobonów najlepiej byłoby wziąć ślub na początku tygodnia, jednak organizując ślub w niedzielę, przesądy także nie będą problemem, ponieważ w tej materii nie ma żadnych powiedzeń

Religijne aspekty ślubu w niedzielę

W wielu religiach niedziela jest dniem specjalnym, a zawarcie sakramentu małżeństwa w tym właśnie dniu może mieć swoje znaczenie. W katolickiej tradycji niedziela to dzień, w którym wierni gromadzą się na Eucharystii. Może to wpłynąć na dostępność kościoła na ceremonię ślubną, jednak w wielu kościołach księża bez problemu udzielają niedzielnych ślubów.

Niedzielny ślub cywilny w plenerze?

Jeśli para decyduje się na ślub cywilny, warto sprawdzić dostępność urzędu stanu cywilnego w wybranym terminie. Niektóre urzędy mogą oferować ceremonie ślubne również w niedziele (także te w plenerze), jednak zależy to od lokalnych przepisów i praktyk konkretnego oddziału.

Zalety ślubu w niedzielę

 • Swoboda czasowa: Dla niektórych par niedziela może być bardziej dogodnym dniem ze względu na większą dostępność terminów (jeśli nie możecie lub nie chcecie odwlekać zaślubin niedziela może być dobrym wyborem).
 • Koszty: Za ślub w niedzielę często jesteśmy w stanie wynegocjować w lokalu dużo lepszą cenę za osobę, co w przeliczeniu przełoży się na znacznie mniejsze koszty.
 • Atmosfera niedzielnego odpoczynku i rodzinnego spotkania: Dla osób, które cenią spokojną atmosferę niedzielnego odpoczynku, wybór tego dnia na ślub może być szczególnie atrakcyjny.
 • Symbolika religijna: Dla par o głębokich przekonaniach religijnych, ślub w niedzielę może mieć szczególne znaczenie jako wyraz szacunku dla sakralności tego dnia.

Wady ślubu w niedzielę

 • Dostępność Urzędu Stanu Cywilnego lub Kościoła: Wiele urzędów stanu cywilnego może być zamkniętych w niedziele, co ogranicza możliwość organizacji ślubu cywilnego. W przypadku ślubu kościelnego niedziela jest dniem, kiedy odbywają się regularne msze, co może ograniczać możliwości swobodnego wyboru godziny.
 • Dostępność usługodawców: Fotografowie, kamerzyści, zespoły muzyczne i inne osoby zaangażowane w organizację ślubu mogą mieć wyższe stawki za pracę w niedzielę, a niektórzy mogą nawet nie być dostępni w ten dzień.
 • Trudności z dojazdem dla gości: Dla niektórych gości podróżowanie w niedzielę może być mniej wygodne, szczególnie jeśli następnego dnia muszą wrócić do pracy.
 • Zmęczenie gości: Ponieważ niedziela jest dniem przed powrotem do pracy, niektórzy goście mogą być mniej skłonni do długotrwałej zabawy i szybciej „uciec” z wesela.
 • Ograniczenia czasowe wesela: W niektórych lokalizacjach może istnieć wymóg zakończenia wesela wcześniej w niedzielę ze względu na obowiązujące przepisy lub zasady lokalne.
 • Brak poprawin lub ograniczenia: Z organizacji poprawin w poniedziałek w większości przypadku niestety należy zrezygnować, jeśli jednak nie wszyscy goście wrócą możecie postawić na kameralne poprawiny w domowym zaciszu.

WAŻNE: Każda para powinna rozważyć powyższe czynniki w kontekście własnych planów, preferencji i możliwości organizacyjnych. Niedzielne wesela przy sprzyjających okolicznościach mogą być organizowane aktualnie bez większych problemów.

Ważne kwestie do rozważenia przy ślubie w niedzielę

 • Dostępność lokalizacji: Sprawdź dostępność wybranej lokalizacji na niedzielę i dostosuj plany do ewentualnych ograniczeń.
 • Zgoda duszpasterza: W przypadku ceremonii religijnej, skonsultuj się z duszpasterzem, aby uzyskać zgodę na ślub w niedzielę i dopasować godzinę.
 • Informowanie przy zapraszaniu: Zapraszając gości koniecznie poinformujcie ich, że ślub nie odbędzie się w sobotę. Jeśli macie do tego warunki możesz poprosić o wcześniejsze przybycie i zostanie na noc w waszych domach rodzinnych lub hotelu.
 • Planowanie z wyprzedzeniem: Niedziela jest drugim co do bardziej popularnych dni dla ceremonii ślubnych, dlatego warto zacząć planowanie z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli chcesz mieć pewność co do dostępności wybranej daty.

Podsumowanie

Możliwość wzięcia ślubu w niedzielę zależy od wielu czynników, takich jak tradycje, przekonania religijne czy dostępność lokalizacji. Niedziela jest idealnym dniem do planowania skromnych ślubów. Warto zastanowić się, co jest dla Was najważniejsze, jakie są preferencje i czy wybór niedzieli będzie dla Was najbardziej satysfakcjonujący. Niezależnie od tego, czy ślub odbędzie się w sobotę, niedzielę czy w innym dniu, kluczowe jest uczynienie tego dnia wyjątkowym, pełnym radości oraz miłości. Z praktyki jasno wynika, że udany ślub da się to zrobić niezależnie od dnia tygodnia!