Ślub w Grecji – wyspa ślubów Zakynthos, czy Kreta?

scroll

Grecja, z bogatą historią, pięknymi krajobrazami i przyjazną atmosferą, stanowi jedno z najromantyczniejszych miejsc na ziemi do zawarcia małżeństwa. Wśród licznych greckich wysp, Zakynthos i Kreta wyróżniają się jako miejsca niezwykle popularne wśród par planujących ślub. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego te dwie wyspy są tak atrakcyjne dla przyszłych małżonków i opiszemy nieco szerzej ślub w Grecji.

Zakynthos, czyli perła na Morzu Jońskim

Zakynthos, znane również jako Zante, to grecka wyspa położona na Morzu Jońskim, słynąca z białych plaż, turkusowej wody i malowniczych klifów. Wyspa ślubów Zakynthos ta jest doskonałym wyborem dla par pragnących ślubu w raju. Oto kilka powodów, dla których Zakynthos jest wyjątkowym miejscem:

  1. Zatoka Navagio (Zatoka Wraku): To jedno z najbardziej ikonicznych miejsc na Zakynthos, z pięknym piaszczystym brzegiem, krystalicznie czystą wodą i opuszczonym statkiem w tle. To idealne miejsce na ceremonię ślubną.
  2. Błękitne Groty (Blue Caves): Niezapomnianym doświadczeniem jest wizyta w Błękitnej Jaskini, gdzie intensywny niebieski kolor wody sprawia, że to miejsce staje się magiczne.
  3. Tradycyjne Wioski Górskie np. Kiliomenos: Zakynthos oferuje również malownicze, tradycyjne wioski górskie, gdzie para może zorganizować romantyczną ceremonię w atmosferze spokoju i sielskości.

Na Zakynthos znajdziesz zarówno tradycyjne greckie elementy, jak i nowoczesne udogodnienia, co pozwoli na stworzenie ślubu dostosowanego do indywidualnych upodobań pary.

Kreta, czyli kraina mitów i słońca

Kreta, największa z greckich wysp, to miejsce z bogatą historią, pięknymi plażami i górami oraz serdecznymi mieszkańcami. Oto dlaczego ślub na krecie i sama wyspa jest uznawana za doskonałe miejsce na ceremonię:

  1. Plaża Elafonissi: Z różowym piaskiem i lazurową wodą, plaża Elafonissi na Krecie to rajski zakątek, idealny na wymarzoną ceremonię ślubną.
  2. Góry Lasithi: Dla par ceniących górskie krajobrazy, Lasithi to region Krecie z górami, malowniczymi dolinami i tradycyjnymi wioskami.
  3. Pałac Knossos: Dla miłośników historii, Kreta oferuje Pałac Knossos, związany z mitycznym labiryntem Minotaura, jako niezwykłą lokalizację na ślub.

Urok Starożytnych miejsc oraz zabytki i ruiny starożytnych miast Krety, takie jak Fajstos czy Gortyna, stanowią tło dla niezwykłego ślubu w atmosferze historii.

Formalności i koszty ślubu w Grecji

Zanim przystąpisz do planowania ślubu w Grecji, ważne jest zrozumienie formalności i wymagań prawnych. W zależności od lokalizacji i rodzaju ceremonii mogą wystąpić różnice w procedurach. Koszty ślubu również różnią się w zależności od wybranych usług, lokalizacji i rodzaju ceremonii. Pary zazwyczaj korzystają z usług planerów ślubnych, aby ułatwić sobie organizację i dostosować ceremonię do swoich marzeń.

Organizacja ślubu w pakietach ślubnych wyspecjalizowanych firm w najbardziej przystępnych cenowo lokalizacjach, takich jak Kreta, Zakynthos, może kosztować od 10 do 20 tysięcy złotych od pary. Z kolei Santorini, wyspa wyjątkowo ceniona przez celebrytów, należy do jednych z droższych miejsc, gdzie koszt uroczystości może oscylować w granicach od 20 do 30 tysięcy złotych. Oczywiście mowa tutaj o samej parze i formalnościach (z przelotami, tłumaczeniami, asystą, fotografem), a nie organizacji pełno planowanej Polskiej imprezy na 100 czy 200 osób. W Grecji ślubu organizowane są także Rodos, Korfu i wyspie Kos.

Jaka forma ceremonii w przypadku ślubu w Grecji?

  • Katolicki ślub kościelny w Grecji: Decydując się na katolicki ślub kościelny musisz pamiętać, że może on odbyć się jedynie w miejscu uświęconym, a więc nie zorganizujecie go bezpośrednio na pierwszej pustej greckiej plaży (oczywiście w kraju jest wiele pięknych i malowniczo położonych kapliczek, które zapewnią intymność, ale większość z nich należy pod kościół prawosławny – to dodatkowe utrudnienie).
  • Ślub cywilny w Grecji: W przypadku ślubu cywilnego ograniczenie względem miejsca nie obowiązuje. Aby zawrzeć związek małżeński w ramach ceremonii cywilnej na terenie Grecji, kluczowa jest obecność przedstawiciela konsulatu polskiego. Ponadto para planująca wziąć ślub poza Polską musi zgłosić ten fakt w najbliższym polskim konsulacie nie później niż dwa miesiące przed datą zaplanowanej ceremonii. Niezbędne dokumenty, które muszą przygotować narzeczeni, obejmują między innymi: aktualne kopie akt urodzenia, fotokopie dowodów tożsamości oraz certyfikat potwierdzający, że według polskiego prawa mogą oni legalnie zawrzeć związek małżeński. Wszystkie wymagane pisma muszą być przetłumaczone.
  • Grecki ślub humanistyczny to idealna opcja na ceremonię? Jeśli Waszym marzeniem jest ceremonia zaślubin na greckiej plaży, rozważcie możliwość zorganizowania ślubu humanistycznego i nie potrzebujecie ani państwa, ani kościoła ta opcja będzie najlepszym rozwiązaniem. Tego typu uroczystości zyskują na popularności w Polsce, a znalezienie celebranta gotowego do towarzyszenia Wam w podróży za granicę, będzie znacznie prostsze niż formalności związane z dwiema pozostałymi opcjami.

Ślub w rzeczywistym raju

Zarówno Zakynthos, jak i Kreta oferują niezapomniane i romantyczne miejsca na zawarcie małżeństwa. Oba miejsca łączą w sobie tradycję grecką, niesamowite krajobrazy i wyjątkową atmosferę, co sprawia, że są one wymarzonymi miejscami dla par pragnących ślubu w rajskim otoczeniu. Grecja jako kraj mitów, słońca i gościnności stanowi wyjątkową scenerię do rozpoczęcia życia małżeńskiego. Rozważacie jakiej uroczystości oczekujecie i skorzystajcie, jeśli budżet wam powoli to do dzieła. Jeśli chcielibyście możemy zadbać o upamiętnienie uroczystości na stylowych obrączkach w greckim stylu!

Nasza strona używa cookies.