Ślub w Grecji – wyspa ślubów Zakynthos, czy Kreta?

scroll
ślub w grecji

Grecja, z bogatą historią, pięknymi krajobrazami i przyjazną atmosferą, stanowi jedno z najromantyczniejszych miejsc na ziemi do zawarcia małżeństwa. Wśród licznych greckich wysp, Zakynthos i Kreta wyróżniają się jako miejsca niezwykle popularne wśród par planujących ślub. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego te dwie wyspy są tak atrakcyjne dla przyszłych małżonków i opiszemy nieco szerzej ślub w Grecji.

Zakynthos, czyli perła na Morzu Jońskim

Zakynthos, znane również jako Zante, to grecka wyspa położona na Morzu Jońskim, słynąca z białych plaż, turkusowej wody i malowniczych klifów. Wyspa ślubów Zakynthos ta jest doskonałym wyborem dla par pragnących ślubu w raju. Oto kilka powodów, dla których Zakynthos jest wyjątkowym miejscem:

  • Zatoka Navagio (Zatoka Wraku): To jedno z najbardziej ikonicznych miejsc na Zakynthos, z pięknym piaszczystym brzegiem, krystalicznie czystą wodą i opuszczonym statkiem w tle. To idealne miejsce na ceremonię ślubną.
  • Błękitne Groty (Blue Caves): Niezapomnianym doświadczeniem jest wizyta w Błękitnej Jaskini, gdzie intensywny niebieski kolor wody sprawia, że to miejsce staje się magiczne.
  • Tradycyjne Wioski Górskie np. Kiliomenos: Zakynthos oferuje również malownicze, tradycyjne wioski górskie, gdzie para może zorganizować romantyczną ceremonię w atmosferze spokoju i sielskości.

Na Zakynthos znajdziesz zarówno tradycyjne greckie elementy, jak i nowoczesne udogodnienia, co pozwoli na stworzenie ślubu dostosowanego do indywidualnych upodobań pary.

Kreta, czyli kraina mitów i słońca

Kreta, największa z greckich wysp, to miejsce z bogatą historią, pięknymi plażami i górami oraz serdecznymi mieszkańcami. Oto dlaczego ślub na krecie i sama wyspa jest uznawana za doskonałe miejsce na ceremonię:

  • Plaża Elafonissi: Z różowym piaskiem i lazurową wodą, plaża Elafonissi na Krecie to rajski zakątek, idealny na wymarzoną ceremonię ślubną.
  • Góry Lasithi: Dla par ceniących górskie krajobrazy, Lasithi to region Krecie z górami, malowniczymi dolinami i tradycyjnymi wioskami.
  • Pałac Knossos: Dla miłośników historii, Kreta oferuje Pałac Knossos, związany z mitycznym labiryntem Minotaura, jako niezwykłą lokalizację na ślub.

Urok Starożytnych miejsc oraz zabytki i ruiny starożytnych miast Krety, takie jak Fajstos czy Gortyna, stanowią tło dla niezwykłego ślubu w atmosferze historii.

Formalności i koszty ślubu w Grecji

Zanim przystąpisz do planowania ślubu w Grecji, ważne jest zrozumienie formalności i wymagań prawnych. W zależności od lokalizacji i rodzaju ceremonii mogą wystąpić różnice w procedurach. Koszty ślubu również różnią się w zależności od wybranych usług, lokalizacji i rodzaju ceremonii. Pary zazwyczaj korzystają z usług planerów ślubnych, aby ułatwić sobie organizację i dostosować ceremonię do swoich marzeń.

Organizacja ślubu w pakietach ślubnych wyspecjalizowanych firm w najbardziej przystępnych cenowo lokalizacjach, takich jak Kreta, Zakynthos, może kosztować od 10 do 20 tysięcy złotych od pary. Z kolei Santorini, wyspa wyjątkowo ceniona przez celebrytów, należy do jednych z droższych miejsc, gdzie koszt uroczystości może oscylować w granicach od 20 do 30 tysięcy złotych. Oczywiście mowa tutaj o samej parze i formalnościach (z przelotami, tłumaczeniami, asystą, fotografem), a nie organizacji pełno planowanej Polskiej imprezy na 100 czy 200 osób. W Grecji ślubu organizowane są także Rodos, Korfu i wyspie Kos.

Jaka forma ceremonii w przypadku ślubu w Grecji?

  1. Katolicki ślub kościelny w Grecji: Decydując się na katolicki ślub kościelny musisz pamiętać, że może on odbyć się jedynie w miejscu uświęconym, a więc nie zorganizujecie go bezpośrednio na pierwszej pustej greckiej plaży (oczywiście w kraju jest wiele pięknych i malowniczo położonych kapliczek, które zapewnią intymność, ale większość z nich należy pod kościół prawosławny – to dodatkowe utrudnienie).
  2. Ślub cywilny w Grecji: W przypadku ślubu cywilnego ograniczenie względem miejsca nie obowiązuje. Aby zawrzeć związek małżeński w ramach ceremonii cywilnej na terenie Grecji, kluczowa jest obecność przedstawiciela konsulatu polskiego. Ponadto para planująca wziąć ślub poza Polską musi zgłosić ten fakt w najbliższym polskim konsulacie nie później niż dwa miesiące przed datą zaplanowanej ceremonii. Niezbędne dokumenty, które muszą przygotować narzeczeni, obejmują między innymi: aktualne kopie akt urodzenia, fotokopie dowodów tożsamości oraz certyfikat potwierdzający, że według polskiego prawa mogą oni legalnie zawrzeć związek małżeński. Wszystkie wymagane pisma muszą być przetłumaczone.
  3. Grecki ślub humanistyczny to idealna opcja na ceremonię? Jeśli Waszym marzeniem jest ceremonia zaślubin na greckiej plaży, rozważcie możliwość zorganizowania ślubu humanistycznego i nie potrzebujecie ani państwa, ani kościoła ta opcja będzie najlepszym rozwiązaniem. Tego typu uroczystości zyskują na popularności w Polsce, a znalezienie celebranta gotowego do towarzyszenia Wam w podróży za granicę, będzie znacznie prostsze niż formalności związane z dwiema pozostałymi opcjami.

Ślub w rzeczywistym raju

Zarówno Zakynthos, jak i Kreta oferują niezapomniane i romantyczne miejsca na zawarcie małżeństwa. Oba miejsca łączą w sobie tradycję grecką, niesamowite krajobrazy i wyjątkową atmosferę, co sprawia, że są one wymarzonymi miejscami dla par pragnących ślubu w rajskim otoczeniu. Grecja jako kraj mitów, słońca i gościnności stanowi wyjątkową scenerię do rozpoczęcia życia małżeńskiego. Rozważacie jakiej uroczystości oczekujecie i skorzystajcie, jeśli budżet wam powoli to do dzieła. Jeśli chcielibyście możemy zadbać o upamiętnienie uroczystości na stylowych obrączkach w greckim stylu!