Ślub Meghan i Harrego – data, koszty, goście i szczegóły!

scroll
ślub megan i harrego

Ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle, który  był wydarzeniem, które przyciągnęło uwagę milionów ludzi na całym świecie. Ceremonia odbyła się w Kaplicy Świętego Jerzego na terenie Zamku Windsor, a następnie odbyła się przyjęcie w Zamku Windsor. Oto opis najważniejszych momentów tego historycznego wydarzenia.

Kiedy był ślub księcia Harrego?

Ślub Megan i harrego odbył się 19 maja 2018 roku w brytyjskim hrabstwie Berkshire. Uroczystości ceremonialne rozpoczęły się o godzinie 12:00.

Ślub Harrego i Meghan gdzie dokładnie się odbył?

Ceremonia w kaplicy Świętego Jerzego

  • Przybycie gości: Rozpoczęcie ceremonii poprzedziło przybycie gości, w tym członków rodziny królewskiej, celebrytów i przyjaciół pary młodej. Widzowie mogli podziwiać kolorowe stroje oraz fascynatory, które były popularnym elementem garderoby.
  • Procesja: Ceremonia rozpoczęła się procesją, w której uczestniczyli członkowie rodziny królewskiej, duchowni oraz orkiestra. Sam książę Harry przyszedł na ceremonię z bratem, księciem Williamem, który pełnił funkcję drużby.
  • Przybycie Panny Młodej: Meghan Markle, ubrana w suknię projektu Clare Waight Keller dla domu mody Givenchy, została odprowadzona do ołtarza przez księcia Karola. Był to moment, który wywołał wiele emocji wśród obserwatorów na całym świecie.
  • Ceremonia ślubna: Ceremonię prowadził arcybiskup Canterbury, Justin Welby. Podczas uroczystości doszło do wymiany przysiąg małżeńskich, a para wysłuchała wygłoszonej przez arcybiskupa przemowy, która skupiała się na znaczeniu miłości i poświęcenia.
  • Muzyczne występy: Podczas ceremonii wystąpiła orkiestra, a także chór kościelny, który wykonał hymn królewski oraz inne tradycyjne pieśni.
  • Pocałunek Młodej Pary: Po wymianie przysiąg książę Harry i Meghan Markle zostali ogłoszeni za małżeństwo, po czym wygłoszono przemówienie do młodej pary. Ceremonię zakończył pocałunek pary młodej.

Przyjęcie w zamku Windsor

Po ceremonii ślubnej odbyło się przyjęcie weselne w Zamku Windsor, na które zaproszono bliską rodzinę, przyjaciół oraz ważne osobistości z życia publicznego. Podczas przyjęcia serwowano dania kuchni brytyjskiej i koktajle, a goście mieli okazję pogratulować nowożeńcom i spędzić czas w miłej atmosferze.

 

Ślub Meghan i Harrego i goście zaproszeni na ceremonie

Podczas ślubu księcia Harry’ego i Meghan Markle zdecydowano się nie zapraszać oficjalnie przywódców politycznych, zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i z zagranicy. Zamiast tego, para młoda zaprosiła 1200 osób, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. W gronie zaproszonych znalazły się takie osoby jak 12-letnia Amelia Thompson, ocalała z zamachu terrorystycznego w Manchesterze, czy Philip Gillespie, weteran wojenny, który stracił nogę podczas służby w Afganistanie. Niektóre znane postacie, w tym Donald Trump, Barack Obama, oraz brytyjska premier Theresa May, nie otrzymały zaproszeń na uroczystość.

Na uroczystości pojawiło się także wiele gwiazd Hollywood m.in. Amal i George Clooney, czy Oprah Winfrey, oraz inne medialne postacie tj. Victoria i David Beckham, Elton John, Serena Williams i jej mąż Alexis Ohanian, oraz Idris Elba z żoną Sabriną.

Goście otrzymali listę zasad, których musieli przestrzegać przy uroczystości — o niektórych z nich możecie przeczytać tutaj: https://jastrzabpost.pl/sztywne-zasady-na-slubie-meghan-markle-i-ksiecia-harryego-jakie,6972031132632705a.

 

Ile kosztował ślub księcia Harrego?

Według szacunków Bridebook, jedno z najdroższych wesel w historii miało ogromne koszty, sięgające nawet 32 mln funtów (ok. 43 mln dolarów), co ustawiło je wśród dziesięciu najdroższych ślubów. Największą część budżetu pochłonęło bezpieczeństwo, na które rodzina Królewska wydała około 30 mln funtów. Pozostałe wydatki to między innymi: catering za 285 tys. funtów, napoje za 190 tys. funtów, tort weselny za 50 tys. funtów, 20 posrebrzanych trąbek za 90 tys. funtów, dekoracje kwiatowe za 110 tys. funtów, szklany namiot za 300 tys. funtów oraz dodatkowe toalety dla gości za 34 tys. funtów. Koszt kreacji przyszłej panny młodej pozostał nieznany, lecz spekulowano, że mógł osiągnąć kwotę do 400 tys. funtów, przewyższając tym samym cenę sukni księżnej Kate. Tradycyjnie, koszty wesela pokrywał ojciec panny młodej lub były dzielone, jednak w tym przypadku zapłacił za nie Pałac Kensington, chociaż Meghan Markle musiała samodzielnie pokryć koszt swojej sukni. Mimo ogromnych wydatków na ochronę, które pokryli podatnicy, oczekiwano, że ślub przyniesie gospodarce 500 mln funtów dzięki turystyce i sprzedaży towarów związanych z tym wydarzeniem.

Podsumowanie

Ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle był wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla Wielkiej Brytanii i całego świata. Ich ceremonia ślubna była przepełniona emocjami, tradycją i miłością, a każdy detal był starannie zaplanowany, aby uczynić ten dzień niezapomnianym dla nowożeńców oraz wszystkich obserwujących.

Nasza strona używa cookies.