Ślub cywilny w organizacji

scroll
ślub cywilny

Ślub cywilny to wyjątkowe wydarzenie, które może być zarówno piękne, jak i dobrze zorganizowane, gdy tylko para młoda dobrze się do tego przygotuje. W Polsce, choć ślub kościelny nadal pozostaje popularny, coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny ze względu na jego elastyczność i prostotę. Poniżej przedstawiamy przewodnik krok po kroku, jak zorganizować ślub cywilny od początku do końca.

Ślub cywilny co to jest?

Ślub cywilny jest jedną z dwóch form prawnych zawarcia małżeństwa w Polsce, obok ślubu kościelnego. Jego istota polega na formalnym i prawnym uznaniu związku przez państwo. Ze względu na swoją neutralność światopoglądową i mniejszą ilość wymaganych formalności, jest popularnym wyborem wśród par, które nie chcą łączyć swojego w związku z obrzędami religijnymi lub po prostu preferują świecki charakter ceremonii.

Organizacja ślubu cywilnego krok po kroku

Wybór daty i miejsca

Pierwszym krokiem w planowaniu ślubu cywilnego jest wybór daty i miejsca ceremonii. Termin może być uzależniony od dostępności urzędu stanu cywilnego, w którym chcecie się pobrać. Warto zarezerwować termin wcześniej, szczególnie jeśli planujecie ślub w popularnym okresie, takim jak lato. Co do miejsca, większość ślubów cywilnych odbywa się w urzędach stanu cywilnego, ale istnieje również możliwość organizacji ceremonii w innych miejscach, takich jak parki, ogrody czy zamki.

Złożenie dokumentów

Przed zawarciem małżeństwa konieczne jest złożenie określonych dokumentów w urzędzie stanu cywilnego. Do najważniejszych dokumentów należą:

  • dowody osobiste lub paszporty,
  • aktualne odpisy aktu urodzenia,
  • zaświadczenie o stanie cywilnym (jeśli byliście wcześniej żonaci lub żonaci),
  • zaświadczenie o odbyciu konsultacji przedmałżeńskiej (opcjonalne, ale zalecane).

Dokumenty te należy złożyć w urzędzie stanu cywilnego odpowiednio wcześnie przed planowaną datą ślubu.

Wybór świadków

Podczas ceremonii ślubnej wymagane jest obecność dwóch świadków, którzy będą oficjalnie potwierdzać zawarcie małżeństwa. Świadkami mogą być osoby pełnoletnie, które same nie są małżeństwem, a więc nie ma przeszkód prawnych do pełnienia tej roli. Para młoda powinna wybrać świadków i poinformować ich o ich roli i obowiązkach podczas ceremonii.

Ceremonia ślubna

W dniu ślubu para młoda powinna przybyć do urzędu stanu cywilnego odpowiednio wcześnie przed ustaloną godziną ceremonii. Ceremonia ślubna zostanie przeprowadzona przez urzędnika stanu cywilnego, który przeczyta i podpisze akt małżeństwa po złożeniu przez Was przysięgi małżeńskiej. Po zakończeniu ceremonii otrzymacie akt ślubu oraz zaświadczenie o zawarciu małżeństwa.

Przyjęcie weselne

Po ceremonii ślubnej wielu par decyduje się na zorganizowanie przyjęcia weselnego, aby celebrować ten wyjątkowy moment razem z rodziną i przyjaciółmi. Wybór miejsca i formy przyjęcia zależy od Waszych preferencji i możliwości finansowych. Może to być eleganckie przyjęcie w restauracji, luźna impreza w plenerze lub kameralne spotkanie w domu.

Koszty związane ze ślubem cywilnym

Zawarcie małżeństwa cywilnego jest związane z pewnymi kosztami. Standardowa opłata za zawarcie małżeństwa w USC wynosi 84 złote, jednakże para może również wybrać ceremonię w miejscu i czasie wybranym przez siebie, co wiąże się z wyższą opłatą ustalaną indywidualnie przez konkretne USC.

Miejsce i charakter ceremonii

Ceremonia ślubu cywilnego zwykle odbywa się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, ale istnieje możliwość organizacji ślubu poza urzędem. Pary mogą wybierać lokacje, które są dla nich szczególne, takie jak zamki, pałace, parki czy inne miejsca o wyjątkowym charakterze.

Podsumowanie

Organizacja ślubu cywilnego w Polsce może być prostym i satysfakcjonującym procesem, jeśli tylko dobrze się do niego przygotujecie. Wybór daty i miejsca, złożenie dokumentów, wybór świadków, sama ceremonia oraz ewentualne przyjęcie weselne to główne etapy, które należy przemyśleć i zaplanować. Pamiętajcie również o indywidualnych preferencjach i gustach, aby ten dzień był dla Was wyjątkowy i niezapomniany.