Słowiańskie obrączki: Wprowadzenie do symboliki i ślubów Słowian

scroll
słowiańskie obrączki

Słowiańska kultura, pełna bogatych tradycji i znaczących symboli, staje się coraz bardziej popularna, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jednym z przejawów tego trendu są słowiańskie obrączki, które cieszą się rosnącą popularnością wśród par, które szukają unikalnych i znaczących symboli na swoje obrączki ślubne. Jesteście ciekawi symboliki, historii i zaślubin Słowian? A może poszukujecie obrączek ze słowiańskim motywem na was ślub? Zapraszamy do przeczytania wpisu i nie tylko!

Swaćba, czyli ślub w czasach Słowian

Organizacja słowiańskiego wesela

Swaćby w czasach Słowian były wydarzeniem społecznym o wielkim znaczeniu dla rodzin. Słowiański ślub był jednym z najważniejszych rytuałów przejścia. Obrzęd zawarcia małżeństwa obejmował wiele tradycji i rytuałów. Za czasów Słowian z propozycją małżeństwa wychodziła rodzina przyszłego pana młodego. To ona wysyłała zaufaną osobę (swata) do domostwa panny młodej. Swat pełnił ważną funkcję, ponieważ negocjował warunki i zajmował się organizacją zaślubin — od zrękowin (zaręczyn), aż do roli żercy (udzielającego ślubu). W czasie słowiańskich zaślubin zwracano uwagę na status społeczny i majątkowy rodzin. Za mąż wydawane były dziewczyny w młodym wieku, często będące przed okresem dojrzewania. Nie dopuszczano do łączenia się ze sobą rodzin o różnym statusie społecznym. Rodziny organizujące ślub wnosiły w nowy związek część majątku (wiano i posag).

Ceremonia swaćby

Cały rytuał, najczęściej odbywający się w świętym gaju, zależał od żercy. Uczestnicy, w tym przyszli małżonkowie, tworzyli krąg, w którym zapraszano bogów. Przywoływano głównie Swaroga, twórcę ludzi, oraz inne bóstwa, jak Mokosz — bogini płodności i matka ziemi.

W ceremonii swaćby wskrzeszano mitologię słowiańską, przywołując Ładę, boginię wiosenną, której imię przyjmowała Dziewanna, córka Mokoszy. Łada reprezentowała oblubienicę, ukochaną kobietę mężczyzny. Dawne rytuały Słowian były bardziej rozbudowane niż obecnie, a sam akt małżeństwa wiązał także się z aktem rozdziewiczenia panny młodej.

Zarówno mężczyzna, jak i kobieta, musieli przygotować się do ceremonii. Kobieta wkładała wianek, który podczas swaćby zamieniano na czepiec, a rozpuszczone włosy pleciono w warkocze. W niektórych regionach ścinano lub nawet palono długie włosy mężatki. Wianek symbolizował dziewictwo, a czepiec — przynależność do domu męża.

Podczas swaćby pieczono specjalne, obrzędowe pieczywo zwane kołaczem lub korowajem, którym dzielono się z gośćmi. Chleb i wino miały zapewnić dobrobyt młodej parze w ich wspólnym życiu.

Dzieje słowiańskich obrączek

Historia słowiańskich obrączek sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to obrączki były nie tylko symbolem małżeństwa, ale także statusu społecznego i bogactwa. Stare słowiańskie obrączki ślubne to talizman życia rodzinnego. Nie da się dokładnie powiedzieć, w jakim okresie nasi przodkowie zaczęli wymieniać pierścionki po ślubie, ale fakt, że to robili, jest potwierdzony w annałach oraz absolutnie pewny.  Słowianie zwykle dawali obrączki ślubne dziewczętom wraz z innymi amuletami ślubnymi, z których każdy miał swoje znaczenie. Słowianie wykonywali obrączki z brązu, srebra i złota.

  • Złoto — Złote obrączki były symbolem statusu społecznego i bogactwa. Złoto było cenionym za trwałość i piękno kruszcem. Było to jednak materiał dostępny tylko dla elity.
  • Srebro — Srebrne obrączki były bardziej dostępne dla ogółu społeczeństwa. Srebro było cenione za trwałość, ale miało również symboliczne znaczenie związane z księżycem i kobiecością.
  • Brąz — Brąz był najpopularniejszym materiałem do produkcji obrączek dla przeciętnego Słowianina. Stop brązu był trwały i dostępny, a obrączki z niego wykonane były proste, ale eleganckie.

Słowiańskie obrączki miały głębokie znaczenie i symbolikę. Odnosiły się one do kultu słońca, księżyca, kosmosu, a także do bogactwa natury, zwierząt i roślin. Dla Słowian były również symbolem wieczności, jedności i miłości.

Symbolika i bóstwa Słowian

Wiele słowiańskich symboli związanych jest z naturalnymi cyklami, takimi jak pory roku, a także z elementami natury, takimi jak słońce, księżyc, rośliny i zwierzęta.

  1. Ręce Boga — Ideogram najwyższego Boga, który w zależności od źródła mógł być odniesieniem do Światowida.
  2. Kolovrat/Swarga (swarzyca bądź swarożyca) – Przypomina słońce, jest symbolem szczęścia, pomyślności, wiecznego ruchu i cyklu życia, dobrostanu. Swagra należy do najważniejszych słowiańskich symboli, który z racji korzeniami w tradycji słowiańskiej, ale także hinduskiej, buddyjskiej oraz z kultu dźinistów, gdyby nie splamienie wojną, byłby do dziś jednym z najbardziej pozytywnych symboli na świecie.
  3. Lunula — W tradycji słowiańskich kobiet, ważnym symbolem była także Lunula — symbolizująca bogini księżyca, która była talizmanem wzmacniającym płodność i poczucie kobiecości.
  4. Weles — Podziemny bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła, kupców, a przede wszystkim bogactwa.
  5. Znak gromowładcy — Symbolizuje Peruna boga piorunów i wojowników, miał chronić przed wszelkim nieszczęściem na drodze.

W ciągu setek lat słowiańskie symbole były modyfikowane w różny sposób, dlatego istnieje wiele odmian przedstawionych powyżej symboli oraz ich połączeń.

Popularne słowiańskie symbole na obrączki

symbole na słowiańskich obrączkach

 

Wykonanie słowiańskich obrączkach w dzisiejszych czasach

Słowiańskie obrączki możecie kupić od rzemieślników specjalizujących się w słowiańskiej biżuterii np. na targach lub zamówić ich wykonanie zgodnie z własnym projektem w pracowniach — np. takiej jak nasza.

Aktualnie obrączki słowiańskie, często zawierają symbole wygrawerowane na zewnątrz, jak i wewnątrz obrączki. Wybór miejsca grawerunku zależy od preferencji pary i tego, jak chcą wyrazić swoją indywidualność i związek z kulturą słowiańską. Obrączki w słowiańskiej stylistyce mogą być wykonane w nowoczesnej, łączącej kilka metali/materiałów lub tradycyjnej jednometalowej formie.

Podsumowanie

Aktualnie słowiańskie obrączki to piękny sposób na połączenie tradycji i nowoczesności, czerpiące z bogatej symboliki i kultury Słowian. Wybór tej formy obrączek to nie tylko modowy trend, ale także wyraz szacunku dla tradycji i historii przodków. Słowiańska obrączka da wam możliwość wyrażenia osobistych wartości i przekonań. Dzięki różnorodności symboli, opcji grawerowania, wykorzystania różnych materiałów macie opcje, by stworzyć obrączki, które są naprawdę unikalne i pełne znaczenia.