Skąd powstał pomysł na Inne Obrączki?

scroll

Inne Obrączki powstały w 2005 roku gdy przyjaciel poprosił mnie o zrobienie obrączek. W pierwszym odruchu skierowałem go do licznych sklepów z ogromną ofertą, ale on powiedział że chciałby coś “innego”.

Wróciłem wtedy do mojego pomysłu z 1978 roku – kiedy to powstał komplet biżuterii z odciskami palców Żony, moimi i półrocznego syna – i zrobiłem obrączki z odciskami palców. Realizacja spodobała się na tyle, że postanowiłem stworzyć większą kolekcję „innych obrączek”. Nazwałem ją “dotyk”.

Wkrótce powstały kolejne pomysły na Inne Obrączki – pisane dużą literą, bo narodził się nowy rozdział w mojej złotniczej działalności.

Zacząłem wymyślać nowe rozwiązania i tak powstały kolekcje:

  1.  „Żebro Adama” – damska obrączka wycięta z męskiej;
  2.  „Żebro Ewy” obrączki odcięte od siebie podobnie jak „Żebro Adama” wykonane z jednego wlewka złota, który rozdzielam na obrączkę damską i męską.
  3.  „ślad” to obrączki dopasowane do siebie powierzchnią boczną.
  4.  „dotyk” obrączki z odciskami palców.

Oraz wiele wersji z kolekcji „Fantazja” z zapisem głosu, ekg, napisami czcionką Tolkiena, profilami twarzy Narzeczonych, zapisem nut, bieżnikiem opony, kodem 0-1,  śladami zwierząt, obrączki z mapą świata – tych pomysłów jest bardzo wiele. Kilka z nich zostało zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym.

Niezależnie od pomysłów, wykorzystuję również wiele trudnych i rzadkich technik złotniczych jak np. mokume gane, ręczne grawerowanie, inkrustacja. Wykonuję obrączki z metali szlachetnych w tym: obrączki z palladu, a także obrączki z tytanu, obrączki z kobaltu, obrączki z tantalu, obrączki ze stali damasceńskiej, obrączki z carbonu. Oprawiam kolorowe kamienie szlachetne, brylanty, a także surowe diamenty.

Staram się realizować także pomysły Klientów tak np. powstało „Żebro Ewy” z linią rozcięcia jak panorama Tatr – powodem były oświadczyny na Gubałówce, podobnie jak obrączki z tej samej kolekcji z wygrawerowaną mapą świata i linią rozcięcia jak planowany rejs wokół kuli ziemskiej, takich realizacji jest bardzo wiele, był nawet pierścionek zaręczynowy z kroplą krwi Narzeczonego. Pomysłowość ludzka nie zna granic.

W uzupełnieniu obrączek powstała kolekcja „iInnych pierścionków zaręczynowych”, one też różnią się od powszechnie dostępnych na rynku. W pierścionkach wykorzystuję też rzadkie techniki złotnicze, staram się też  z jednej strony dopasować do powszechnej mody, że pierścionek zaręczynowy musi być z brylantem, zadając jednocześnie pytanie czy nie może być z surowym diamentem? Staram się także oprawiać kamienie w sposób niekonwencjonalny.

Rozwijając firmę śledziłem dostępną na rynku ofertę – ma ona wielu zwolenników – jest ogromna, szybko stwierdziłem że nie mam szans na konkurowanie ilością wzorów – stąd pomysł na „Inne Obrączki” – unikatowe, spersonalizowane, jak się okazało – wiele osób chce nosić na palcach coś innego niż wszyscy.

Swoją ofertę dopasowałem też do finansowych możliwości moich Klientów, oferuję obrączki z platyny w cenie ponad 10 tys. złotych, ale też przystępne cenowo obrączki z tytanu czy kobaltu. Generalnie patrząc, moje obrączki są tanie uwzględniając zastosowane techniki czy unikatowość, mają naprawdę doskonałą relację designu i jakości do ceny.

Jest wiele konkursów i wystaw biżuterii (brałem udział w ponad 100), ale wystaw biżuterii stricte ślubnej nie ma, są plebiscyty i tak np. przez środowisko ślubne zostałem wyróżniony tytułem Trendsetter w 2011, 2012 oraz w 2014 roku w kategorii obrączki pokonując największe polskie firmy.

Zapraszam do zapoznania się z moją kolekcją i zachęcam do wymyślania swoich “Innych Obrączek”.

Autor: Andrzej Bielak