Rocznice ślubu nazwy kolejnych jubileuszy – lista

scroll
rocznice ślubu nazwy kolejnych jubileuszy lista

Rocznice ślubu są wyjątkowym czasem, podczas którego małżeństwo celebrowane jest przez kolejny rok, pełen wspólnych przeżyć i doświadczeń. Każda rocznica ma swoją nazwę, symbolizującą różne etapy związku. W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu rocznic ślubu, przedstawimy tradycyjne nazwy i proponowane prezenty, które mogą sprawić radość jubilatom.

Spis treści

Skąd pochodzi zwyczaj i nazewnictwo celebracji kolejnych rocznic?

Początki celebracji rocznic ślubu można odnaleźć w średniowiecznej Europie, gdzie istniał zwyczaj obdarowywania żon przez ich mężów złotymi lub srebrnymi wieńcami na 25. lub 50. rocznicę ślubu.

Z czasem zwyczaj ten rozszerzył się, włączając coraz więcej rocznic, które zaczęto kojarzyć z konkretnymi materiałami, symbolizującymi kolejne etapy małżeńskiego życia. W 1922 roku w swojej książce Emily Post zaproponowała osiem nazw dla 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50, a także 75 rocznicy małżeństwa, a w kolejnych latach Związek Amerykańskich Jubilerów uzupełnił pierwotną listę o kolejne nazwy godów (zapewne stąd okrągłe rocznice nawiązują do metali szlachetnych i drogich kamieni).

Jak widać specjaliści od marketingu, działają od dawna, dlatego właśnie dziś nazwę i symbolikę przypisuje się do większości rocznic, co więcej nazwy są znane i używane są na całym świecie.

Nazwy, symbolika godów i propozycja upominków na kolejne rocznice ślubu

Pierwsza rocznica ślubu papierowa (papierowe gody)

Papierowe gody, czyli pierwsza rocznica ślubu symbolizuje delikatność i elastyczność, jaką małżonkowie muszą wykazywać, dostosowując się do nowego życia. Prezent na pierwszą rocznicę ślubu dla niej to pięknie oprawiona książka, dla niego może elegancki notatnik. Można też przygotować kolację z motywem papierowego origami. Pasującym tutaj prezentem będzie także prosta papierowa kartka z życzeniami.

Druga rocznica ślubu bawełniana (bawełniane gody)

Na drugą rocznicę ślubu tzw. bawełniane gody stylowym prezentem może być szal bawełniany lub sukienka, dla niego natomiast może to być modna koszulka z bawełny. Pod prezenty na bawełnianą rocznicę można tutaj podciągnąć inne części garderoby.

Trzecia rocznica ślubu skórzana (skórzane gody)

Prezent na trzecią rocznicę ślubu dla żony to np. skórzana torebka. Mężowi możesz natomiast podarować skórzany portfel lub pasek do spodni.

Czwarta rocznica ślubu kwiatowa, owocowa

W przypadku czwartej rocznicy jako prezent dla niej swoją funkcję spełni bukiet jej ulubionych kwiatów, dla niego – kosz egzotycznych owoców. Jeśli organizujecie coś razem możecie pójść na kolację z owocowym menu lub wizyta na łące z kwiatami, polu lawendowym lub w ogrodzie botanicznym. Możecie także zorganizować wieczór z płatkami róż rozsypanymi w domu (ustalcie tylko wcześniej kto sprząta). 🙂

Piąta rocznica ślubu drewniana (drewniane gody)

Drewno reprezentuje moc i stabilność. Para zaczyna budować trwałe fundamenty. Prezentem na piątą rocznicę ślubu dla żony, może być drewniana biżuteria (oczywiście w pudełku z drewna), dla męża ręcznie wykonany drewniany zegarek lub brelok. W internecie dostępne są także tabliczki z wypalanym na drewnienie życzeniami.

Szósta rocznica ślubu cukrowa (cukrowe gody)

W przypadku szóstej rocznicy ślubu koniecznie pójdźcie razem do cukierni na ulubione ciasto i kawę lub znajdzie miejsce, gdzie dostaniecie watę cukrową — jeśli możecie wziąć dzień wolny z pracy spędźcie go razem! Oczywiście prezentem mogą tu być ulubione praliny, bomboniery i cukierki, ale pamiętajcie: „Jeden cukierek niby nic, a…” 🙂

Siódma rocznica ślubu wełniana, miedziana (wełniane lub miedziane gody)

Jako prezent na siódmą rocznicę sprawdzi się ciepły wełniany sweter lub szal. Mężowi może już przydać się miedziany kubek do piwa, a żonie butelka na wodę. Jeśli szukacie czegoś z biżuterii — w miedzi wykonuje się pierścionki oraz naszyjniki np. słowiańskie. Jeśli chcecie poświętować razem możecie kupić miedziany shaker do drinków i próbować co nieco wieczorem lub np. wybrać się w tematyczną podróż do sztolni w Kletnie po kopalniach miedzi.

Ósma rocznica ślubu spiżowa, brązowa, blaszana

Na 8 rocznicę ślubu w ramach prezentu możecie wybrać się do katowickiego Spiżu i spróbować firmowego piwa z browaru. Jeśli to zdecydowanie nie dla was, macie do dyspozycji biżuterie ze spiżu i brązu. W grę wchodzą także wszelkie blaszane upominki (mogą to być, chociażby garnuszki, kubki do Yerba mate, zapalniczki, papierośnice, piersiówki). Prezenty można spakować także w blaszane pudełka.

Dziewiąta rocznica ślubu gliniana, generalska

Przy dziewiątej rocznicy ślubu prezentem może być udział w warsztatach garncarskich — wspólnie możecie zrobić figurki, kubki lub inne naczynia z gliny. Jeśli macie coś wspólnego z wojskiem i bardziej pasuje wam generalski akcent, możecie wybrać się, w miejsce które oferuje przejażdżkę czołgiem lub innym pojazdem wojskowym, bądź możecie pojechać razem na strzelnicę.

Dziesiąta rocznica ślubu cynowa, aluminiowa

W przypadku dziesiątej rocznicy ślubu pomysłem na prezent może być cynowa ramka na zdjęcia, lustro z cynową oprawą, cukiernica, szkatułka na biżuterię lub dla niego może to być nordycki brelok. Jeśli szukacie prezentu dla pary możecie sprawdzić cynowe figurki i statuetki. W przypadku aluminium można kupić wiele drobiazgów z grawerem.

Jedenasta rocznica ślubu stalowa (stalowe gody)

Stal jest trwała i odporna na korozję, co symbolizuje wytrwałość związku. Na jedenastą rocznicę prezentów mamy całą moc. Zarówno dla niego, jak i dla niej w sklepach znajdziecie biżuterię ze stali nierdzewnej — od pierścionków, przez kolczyki i naszyjniki aż po zegarki.

Dwunasta rocznica ślubu płócienna, jedwabna, lniana

W przypadku dwunastej rocznicy możecie wybrać się w miejsce, gdzie ktoś namaluje was razem na płótnie — w przypadku prezentu dla małżonków śmiało możecie kupić i podarować im obraz. Jeśli planujecie obdarować siebie nawzajem można pomyśleć nad jedwabnymi piżamami lub odzieżą z lnu. Oczywiście z siemia lnianego robi się kotlety, krakersy pudiingii — jeśli jesteście amatorami wspólnego gotowania zostawiamy wam także pole do popisu 🙂

Trzynasta rocznica ślubu koronkowa (koronkowe gody)

Prezent na koronkową rocznicę powinien przyjść do głowy sam. Dla niej to oczywiście koronkowa bielizna, dla niego prezentem może być natomiast to, że Cię w niej zobaczy.

Czternasta rocznica ślubu kości słoniowej

Na czternastą rocznicę ślubu w grę wchodzi biżuteria z motywem kości słoniowej, dla niego możesz kupić szachy z kości słoniowej lub wzorowane, jeśli zależy wam na dobrze zwierząt.

Piętnasta rocznica ślubu kryształowa (kryształowe gody)

Kryształ jest kruchy, ale błyskotliwy. Kryształy symbolizują piękno, delikatność i blask związku. Prezentem na piętnastą rocznicę ślubu może być biżuteria z kryształami, kryształowy wazon, kryształowe szklanki (np. do whisky). Oczywiście w sklepach dostępna jest także pełna gama kryształowych figurek i szeroki asortyment biżuterii z kryształami naturalnymi. Możecie wybrać się także na wspólne poszukiwania kryształów. Czyste kryształy górskie występują na Dolnym Śląsku, w Jegłowej koło Strzelina, a także w Taczalinie koło Legnicy, czy Sławnikowicach obok Głuchołaz.

Dwudziesta rocznica ślubu porcelanowa (porcelanowe gody)

Porcelana to delikatny, ale trwały materiał, prezentujący piękno długotrwałego związku. Wspólny prezent na dwudziestą rocznicę ślubu to zestaw porcelanowych filiżanek lub nowa zastawa stołowa. Oryginalnym pomysłem będzie także wizyta w muzeum Porcelany w Wałbrzychu – https://muzeum.walbrzych.pl/ albo Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie – https://turystyka.cmielow.com.pl/.

Dwudziesta piąta rocznica ślubu srebrna (srebrne gody)

Srebro to metal szlachetny, który symbolizuje trwałość i czystość, przypominając o 25 latach wspólnego życia. Prezenty: srebrna biżuteria, srebrne przedmioty gospodarstwa domowego np. zastawa.

Trzydziesta rocznica ślubu perłowa (perłowe gody)

Perły są symbolem rzadkości i piękna, odzwierciedlając wyjątkowy charakter 30-letniego małżeństwa. Prezenty: perłowa biżuteria, ozdobne przedmioty z perłami.

Trzydziesta piąta rocznica ślubu koralowa

Koral symbolizuje wielobarwność i różnorodność. To idealny moment, by podkreślić różne barwy uczuć, jak również odporność związku na przeciwności losu. Prezenty mogą obejmować biżuterię z korali dla niej, a dla niego mankietówki z elementami koralowymi lub inne akcesoria z motywem koralowym. Jeśli nie jesteście fanami nurkowania oraz dalekich podróży, możecie udać się na wspólną wizytę w oceanarium.

Czterdziesta rocznica ślubu rubinowa (rubinowe gody)

Rubin to kamień pełen pasji i energii, symbolizujący silne więzi miłości między małżonkami. Prezenty: biżuteria z rubinami – pierścienie i sygnety, ozdobne przedmioty w czerwonym kolorze.

Czterdziesta piąta rocznica ślubu szafirowa

Niebieska głębia szafiru może być symbolem głębi uczuć. Na czterdziestą piątą rocznicę ślubu idealnym prezentem będzie biżuteria z szafirami dla niej oraz zegarek z szafirowym szkiełkiem lub szafirowe spinki do mankietów dla niego.

Pięćdziesiąta rocznica ślubu złota (złote gody)

Złoto jest symbolem trwałości i wartości. Złote gody i pół wieku małżeństwa zasługują na wyjątkowe uczczenie są także jednymi z najhuczniej i najczęściej świętowanych. Prezenty: złota biżuteria, ozdobne przedmioty ze złota. Fajnie, jeśli w świecie będzie uczestniczyć cała rodzina.

Ciekawostka: W wielu miastach w Polsce „Złote gody” celebrowane się z uczczeniem rocznicy ze strony przedstawicieli Rady Miasta lub Gmin oraz gratulacjami ze strony przedstawicieli Urzędów Stanu Cywilnego, Burmistrzów bądź Prezydentów Miast.

Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu szmaragdowa, platynowa

Szmaragd i platyna symbolizują niezłomność i czystość związku, który przetrwał próbę czasu. Platynowa biżuteria ze szmaragdami dla niej oraz platynowe akcesoria, takie jak zegarek czy spinki do krawata dla niego, będą idealnymi prezentami na tę okazję.

Sześćdziesiąta rocznica ślubu diamentowa (diamentowe gody)

Diamenty są najtrwalszymi z kamieni, reprezentującymi niezłomną siłę miłości. Prezenty: diamentowa biżuteria, ekskluzywne przedmioty z diamentami.

Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu żelazna (żelazne gody)

Żelazo jest symbolem siły i niezłomności. Na sześćdziesiątą piątą rocznicę ślubu można podarować przedmioty wykonane z żelaza, które będą stanowiły trwałą pamiątkę, np. artystycznie wykonane żelazne rzeźby lub dekoracje do domu.

Siedemdziesiąta rocznica ślubu kamienna (kamienne gody)

Kamień reprezentuje solidność i trwałość. Prezentami mogą być kamienne ozdoby do domu lub ogrodu, które będą symbolem trwałego związku. Można również zorganizować wizytę w miejscach o szczególnym znaczeniu geologicznym, aby podkreślić niezachwianą siłę ich miłości.

Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu brylantowa (brylantowe gody)

Brylant, jako najtwardszy z kamieni, symbolizuje niezłomność uczucia. Prezentem na tę okazję mogą być ekskluzywne brylantowe biżuteria dla niej i spinki do mankietów z brylantami dla niego, podkreślając luksus i wyjątkowość tego jubileuszu.

Osiemdziesiąta rocznica ślubu dębowa (dębowe gody)

Dąb jest symbolem mądrości, siły i długowieczności. Prezentami mogą być przedmioty wykonane z dębu, takie jak meble, dekoracje, czy nawet młode drzewko dębu do posadzenia w ich ogrodzie, symbolizujące wzrost, rozwój i trwałość związku. Drzewo posadzone w obecności dziadków może stanowić także symbol wzmocnienia więzi całej rodziny.

Uniwersalne pomysły na rocznicowe prezenty:

  • Wspólna podróż lub wycieczki: Podaruj parze romantyczną podróż, aby spędziła czas razem, celebrować swoją miłość w wyjątkowy sposób.
  • Personalizowane prezenty: Upominki z personalizacją, takie jak album ze wspomnieniami, ręcznie robiona biżuteria z wygrawerowanymi imionami, są znaczącymi pamiątkami.
  • Spotkanie z pokoleniem: Zorganizuj spotkanie z dziećmi, wnukami lub bliskimi przyjaciółmi, aby wspólnie świętować jubileusz.
  • Ogrodnictwo: Jeśli para lubi ogrodnictwo, podaruj im drzewo, które będą mogli posadzić jako symbol rozwijającego się związku.
  • Sesja fotograficzna: Upominek w postaci sesji fotograficznej to świetny sposób na uwiecznienie piękna długotrwałego małżeństwa.

Celebracja wieloletniej miłości i trwałości związków

Rocznice ślubu to wyjątkowy czas do refleksji, celebracji i okazja do wyrażenia miłości i wdzięczności zarówno dla siebie, gdy świętujecie razem, jak i dla starszych pokoleń, jeśli możecie obserwować wspólne życie i uczcić wspólne święto starszego pokolenia. Tradycyjne prezenty związane z danym jubileuszem mogą dodatkowo wzbogacić tę wyjątkową okazję, tworząc piękne wspomnienia na lata. Niezależnie od tego, czy para obchodzi pierwszą, czy pięćdziesiątą rocznicę, czy to Wy jesteście odpowiedzialni za organizację własnego święta, czy jest ono organizowane dla bliskich ważne jest, aby celebrować miłość i trwałość związku.