Podwiązka na ślub – po co, jaka i dlaczego niebieska?

scroll
podwiązka na ślub, po co i dlaczego niebieska

Podczas planowania ślubu wiele par decyduje się na wplecenie w ceremonię różnych tradycji i symboli, które dodają uroku i głębi temu wyjątkowemu dniu. Jednym z tych elementów jest niebieska podwiązka, mały detal, który może nosić ze sobą dużo znaczenia. W tym artykule przyjrzymy się tradycji podwiązki na ślubie. Weźmiemy pod uwagę różne aspekty oraz zastanowimy się, dlaczego tak wiele osób wybiera podwiązki w kolorze niebieskim.

Tradycja i symbolika podwiązki na ślubie

Podwiązka to element garderoby, który ma długą historię związaną z tradycją ślubną. Według starożytnego zwyczaju młody Pan mógł zdobyć szczęście, chwytając podwiązki panny młodej, która była wyrzucana podczas ślubu. Z czasem tradycja ta ewoluowała, a dziś podwiązka symbolizuje szczęście, płodność i powodzenie w nowym małżeństwie.

Podwiązka na którą nogę ślub?

Tradycyjnie ważne było również, aby zakładać podwiązkę na lewą nogę. Dlatego, że znajduje się po tej samej stronie, co serce. Ważne także żeby po założeniu nie ściągać jej aż do nocy poślubnej.

Jaka podwiązka na ślub?

  • Klasyczna i delikatna: Większość podwiązek na ślub jest elegancka, delikatna i wykonana z materiałów, które pasują do reszty stroju panny młodej. Często zdobione są koronką, satyną, a nawet kryształkami lub perełkami.
  • Personalizowana i wyjątkowa: Coraz więcej par decyduje się na podwiązki spersonalizowane z datą ślubu, inicjałami czy innymi elementami, które mają dla nich szczególne znaczenie.
  • Z humorem i fantazją: Niektóre pary wybierają podwiązki z zabawnymi dodatkami. Są nimi małe breloczki w kształcie serca, miniaturki butów czy malutkie figi, co dodaje lekkości i humoru do ceremonii.

Dlaczego niebieska podwiązka?

Niebieska podwiązka ma swoje korzenie w tradycji angielskiej, gdzie pojawiła się zwyczaj noszenia “Something Blue” (coś niebieskiego) podczas ślubu. Tradycyjne przysłowie głosi: “Something old, something new, something borrowed, something blue, and a silver sixpence in her shoe” (“Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego, coś niebieskiego i srebrna moneta w butach”). Niebieska barwa symbolizuje wierność, lojalność i trwałość.  Podwiązka w niebieskim kolorze sprawia, że jest to doskonały wybór dla pary pragnącej wzmocnić te wartości w swoim małżeństwie.

Mały szczegół, duże znaczenie

Podczas gdy podwiązka na ślub może być uznawana za tradycyjny element, dla wielu par ma także duże znaczenie i stanowi piękny dodatek do całej ceremonii. Niebieska podwiązka, będąca jednym z symboli szczęścia, jest nie tylko elegancka, ale i pełna znaczenia. Bez względu na to, czy para wybierze klasyczny model, spersonalizowaną wersję czy coś wyjątkowego z humorem, podwiązka na pewno stanie się jednym z najczulszych i najbardziej pamiętnych detali tego wyjątkowego dnia, a być może i wieczoru. 😉