Obrączkowe know-how

scroll

Czy obrączki muszą być takie same?

Przyjęło się, że para obrączek musi wyglądać tak samo. Musi? Nie musi, może. Sklepy sieciowe nie są przygotowane na takie rozwiązanie, mają ustalone wzory i tego się trzymają. Wiele par gdy okaże się, że jest taka możliwość decyduje się na obrączki nie tylko różnej szerokości, o różnych fakturach czy z rożnych kolorów złota. Nierzadko wybierają obrączki z  zupełnie rożnych kolekcji – bo takie im się podobają. I zadaniem projektanta jest znalezienie jakiejś wspólnej zależności takiej, że jak ich właściciele tworzą nierozerwalną parę.

Czy da się zmienić rozmiary każdej obrączki?

Nie ma tutaj wspólnej odpowiedzi wszystkich producentów. Jedni twierdzą, że da się zmienić rozmiar tylko zwykłych prostych jednokolorowych obrączek bez kamieni, ja zmieniam rozmiary wszystkich wykonywanych przeze mnie obrączek, a wielu producentów coś zmieniają, a coś nie. A wszystko tak naprawdę zależy w dużej mierze od umiejętności i wiedzy złotniczej, a jeszcze więcej od dobrych chęci. Przecież najprościej odpowiedzieć, że się nie da i mieć święty spokój.

Wiele osób pyta czemu obrączki się rysują?

Najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie co to znaczy rysują? Pojawiają się na nich głębokie rysy? Ubytki materiału? Czy tylko zmiany faktury?  Rysują się i zmieniają faktury ponieważ są wykonywane z metali szlachetnych – a te są miękkie, wprawdzie dodaje się do nich inne metale obniżające próbę i zwiększające twardość, a także utwardza się przeróbką plastyczną i termiczną, ale i tak są miększe choćby od stalowych sztućców, szkła czy kamienia i w kontaktach z nimi mogą ulec zarysowaniom. Co więcej, z czasem wskutek ocierania o sąsiednie palce każda obrączka będzie się wybłyszczać – polerować. Zawsze można odnowić, odświeżyć obrączkę. Z tym, że wtedy pytam: czy naprawdę chcecie Państwo mieć po 12 latach małżeństwa obrączkę jak tydzień po ślubie? Osobiście uważam, że najpiękniejsza obrączka to taka z wyraźnymi śladami użytkowania, co oznacza nic innego jak tylko to, że para tworzy udany związek i szczęśliwie noszą na palcach Inne Obrączki.

Autor: Andrzej Bielak