Obrączki z czarnego złota? To warto wiedzieć!

scroll
czarne złoto obrączki ślubne

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost popularności obrączek z czarnego złota. Nietypowy kolor przyciąga uwagę par poszukujących czegoś nowoczesnego i wyjątkowego. Jednak ważne jest zrozumienie, że pojęcie „czarne złoto” w odniesieniu do obrączek jest w istocie wyłącznie chwytem marketingowym (sam kruszec naturalnie posiada kolor żółty). Obrączki z czarnego złota stają się coraz bardziej powszechne. Prawda jest jednak taka, że czarny kolor złota osiąga się za pomocą specjalnych powłok, które mają swoje ograniczenia. Trwalszą, alternatywną opcją mogą być czarne obrączki wykonane z innych materiałów. Jeśli interesują was obrączki ślubne czarne złoto w nieco innej formie, może okazać się także waszym wyborem!

Naturalne odcienie kontra czarne powłoki na złocie

Aby dobrze zrozumieć tę kwestię, warto zdać sobie sprawę, że złoto występuje w naturze tylko w kolorze żółtym. Jest to wynik unikalnych właściwości chemicznych i fizycznych tego kruszcu. Możemy modyfikować jego kolor poprzez dodawanie odpowiednich stopów lub powłok, które nadają złotu różowe, białe lub zielone odcienie. Jednak uzyskanie czarnego koloru złota jest trudne lub niemożliwe bez zastosowania powłok, lub procesów chemicznych.

Obrączki z czarnego złota próby 585, które obecnie są dostępne na rynku, najczęściej są pokryte specjalnymi powłokami, które nadają kolor. Najpopularniejszą metodą jest nanoszenie cienkiej powłoki z czarnego rodowania lub tlenku. Powłoka ta nadaje złotu czarny odcień, tworząc efektowny wygląd. Niemniej jednak należy pamiętać, że powłoka jest jedynie na zewnętrznej warstwie obrączki. Z biegiem czasu, pod wpływem codziennego noszenia, może ulegać wytarciu, odsłaniając pierwotny kolor złota.

Dlatego ważne jest, aby pary, które zdecydują się na obrączki z czarnego złota miały świadomość, że efekt czarnego koloru jest wynikiem powłoki, a nie naturalnej barwy złota. Obrączki z czarną powłoką są piękne i oryginalne, ale warto zdać sobie sprawę zz ich wad. Trwałość i intensywność koloru czarnego może ulegać zmianie w zależności od warunków użytkowania.

Czarne obrączki z innych materiałów jako alternatywa?

Na rynku jako alternatywę dla obrączek z czarnego złota można wybrać:

  1. Czarne karbonowe obrączki — w naszej pracowni wykonujemy czarne obrączki w całości karbonowe lub w połączeniu czerni ze złotem w różnych odcieniach. Łączymy też carbon z tytanem, palladem, kobaltem, a nawet damastem. Obrączki te od lat przypadają do gustu wielu parom, a przy użytkowaniu nawet przy wytarciu nie stracą koloru;
  2. Czarne obrączki z tantalu — jest to trwały metal o naturalnie ciemnym grafitowym zabarwieniu. Jest idealną alternatywą dla czarnego złota, jako jedyni w Polsce mamy ten metal w ofercie.
  3. Czarne obrączki z ceramiki — czarna ceramika jest stosunkowo twarda i trwała, ale nie tak jak metale. Jest to hipoalergiczna lekka opcja, choć osobiście jej nie polecamy i nie wykonujemy z niej obrączek;
  4. Czarne obrączki wolframowe — opinie obrączek z tungstenu są różne. To jeden z najtwardszych materiałów na ziemi, co sprawia, że obrączki z tego materiału są bardzo trwałe. W przypadku tungstenu/wolframu czarne obrączki także są pokrywane cienką czarną powłoką. Uzyskuje się to za pomocą procesu zwanego fizycznym osadzaniem z fazy gazowej (PVD), jednak należy pamiętać, że awaryjne przecięcie obrączek (w razie np. spuchnięcia palca) jest praktycznie niemożliwe, nawet na SOR-ze m.in. dlatego odradzamy wolfram jako materiał na obrączki;
  5. Obrączki z czarnej stali nierdzewnej (czernione podobnie jak w przypadku czarnego złota, zatem zupełnie nic ciekawego i wartego uwagi);
  6. Obrączki z czarnego srebra — to srebro, które przeszło proces czernienia. Jest to efektowna i stosunkowo tania opcja, ale my takich obrączek nie wykonujemy. Srebro jest miękkie, dlatego nie nadaje się na obrączki, które mają służyć przez całe życie.

Obrączki ślubne czarne złoto i nasze wnioski

Obrączki z czarnego złota są coraz bardziej popularne wśród par, szczególnie tych, które poszukują nowoczesnego stylu. Istotne jest jednak zrozumienie, że nie istnieje naturalne złoto o kolorze czarnym. Efekt ten jest osiągany głównie poprzez zastosowanie powłok (dotyczy to złota oraz wielu innych często wykorzystywanych w jubilerstwie materiałów). Jeśli zdecydujecie się na takie obrączki ślubne, czarne złoto będzie wymagać od was odpowiedniej pielęgnacji i świadomości, że powłoka może ulegać wytarciu w wyniku codziennego noszenia. Jeśli zależy wam, by tego uniknąć, warto rozważyć alternatywne czarne materiały np. carbon, który może tworzyć efektywne połączenia ze złotem w wielu odcieniach, a przede wszystkim tantal — najciemniejszy z metali, z którego da się formować obrączki. Ma piękny grafitowy kolor i można go w Polsce zamówić jedynie w naszej pracowni.