Kto kupuje obrączki na ślub i kto powinien płacić?

scroll
kto kupuje obrączki i kto powinien płacić

Trudno jest wyobrazić sobie ślub bez ceremonialnego momentu wymiany obrączek. Symbolizują one nie tylko zobowiązanie, ale także wieczną miłość i wierność pomiędzy nowożeńcami. Często zastanawiamy się jednak: kto kupuje obrączki na ślub oraz kto płaci za obrączki? Czy to jest zadanie pary młodej, czy może rodziców? W obecnych czasach, kiedy coraz rzadziej rodzice finansują wesele par młodych, odpowiedź na to pytanie może nie być więc oczywista.

Kto kupuje obrączki według tradycji?

Tradycyjnie, zwyczaj mówił, że to rodzice Pana Młodego finansują zakup obrączek. Taka tradycja, podobnie jak wiele innych, ma korzenie w przeszłości, kiedy to rodzice, wydając za siebie młodych, często brali na barki znaczącą część finansowej odpowiedzialności za ślub i wesele swoich dzieci. Po rodzicach Pana Młodego nastał zwyczaj, by to Pan Młody kupował obrączki. Co, jednak gdy ten nie trafił w gusta ukochanej? Nie życzymy żadnej Pannie, by w dniu zaślubin mogła być rozczarowana na jakimkolwiek polu! 🙂

W dzisiejszych czasach, gdy młode pary częściej samodzielnie finansują swoje wesela, rola kto powinien kupić obrączki oraz kto płaci za obrączki ślubne, również się zmienia.

Jakie są aktualne realia i kto płaci za obrączki?

Współcześnie, coraz częściej to para młoda decyduje się na zakup i finansowanie obrączek w udziale 50/50, lub często bez wskazywania na podział. Jest to rozwiązanie, które daje im pełną kontrolę nad wyborem i personalizacją tego niezwykle ważnego elementu ceremonii. Obrączki są bowiem nie tylko symbolem ich miłości, ale także osobistym wyborem, który odzwierciedla ich indywidualny styl i gust.

Nie oznacza to jednak, że rodzice nie mogą lub nie powinni finansować zakupu obrączek. Jeśli są w stanie i chcą to zrobić, może to być piękny gest, który podkreśla ich rolę i zaangażowanie w tym ważnym dniu. Ważne jest jednak, aby to było decyzją podjętą po otwartych i szczerych rozmowach.

Od czego więc zależy, kto kupuje i zapłaci za obrączki?

  1. ustaleń młodych lub młodych i ich rodziców;
  2. sytuacji materialnej młodych i ich rodzin;
  3. podejścia i indywidualnych przekonań Pana Młodego;
  4. tradycji i przyjętych konwenansów.

Wnioski

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kto kupuje obrączki na ślub oraz kto powinien kupić obrączki, czy zapłacić za nie. Najważniejsze jest, aby decyzja była podjęta po wspólnym porozumieniu i była najbardziej adekwatna dla konkretnej sytuacji. Czy to rodzice, czy para młoda — kupno obrączek to znaczący moment na drodze do ołtarza, który zasługuje na odpowiednią uwagę i refleksję.

Jedno jest pewne — bez względu na to, kto kupi obrączki, ich wartość wykracza daleko poza aspekt finansowy. Będą one symbolem miłości, zobowiązania i partnerstwa, który będzie noszony przez lata.