Ksiądz na ślubie – co mówi, ile bierze i o co pyta?

scroll
ksiądz na ślubie

Ślub kościelny w obrządku katolickim to uroczystość pełna tradycji, symboli i obrzędów. Ksiądz na ślubie odgrywa kluczową rolę w tej ceremonii, odpowiadając nie tylko za sprawowanie sakramentu małżeństwa, ale także za przygotowanie narzeczonych do tego ważnego momentu. W tym artykule omówimy, co mówi ksiądz katolicki na ślubie, ile może wynosić honorarium oraz jakie kwestie mogą być omawiane podczas spotkań przedślubnych.

Co mówi ksiądz na ślubie?

Przemowa księdza na ślubie po czytaniu

Podczas ceremonii ślubu katolickiego, ksiądz wygłasza przemówienie/kazanie, w którym zazwyczaj przypomina narzeczonym o znaczeniu sakramentu małżeństwa, podkreśla ich wzajemne zobowiązania oraz zachęca ich do trwania w miłości i wzajemnej trosce przez całe życie. Mowa ta może być dostosowana do konkretnych potrzeb i sytuacji pary, ale zazwyczaj zawiera elementy przypominające o wzajemnym szacunku, wsparciu oraz wierze w Boga jako fundamentu w ich związku.

Podczas ślubu w kościele musicie odpowiedzieć na pytania księdza, oto one:

  1. Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
  2. Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?
  3. Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?

Słowa przysięgi także powtórzycie za księdzem

Tutaj  oboje powtarzacie te samą formułę przysięgi zamieniając jedynie imiona. Przysięga, którą powtórzycie za księdzem została już opisana w innym artykule, więć jeśli chcecie dowiedzieć się co mówią młodzi na ślubie sprawdźcie link.

Ile dać księdzu za ślub?

Kwestia tego ile ksiądz bierze za ślub, czyli honorarium dla księdza katolickiego za udzielenie ślubu może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, status parafii czy indywidualna polityka danej wspólnoty kościelnej. W Polsce typowo honorarium dla kapłana za ślub to kwota od kilkuset złotych, co ważne, parę poza zapłatą księdzu za ceremonie, zobowiązuje się także do „zapowiedzi” w kościołach parafialnych. Opłaty dla księży wiążą się więc z zapłatą, także poza miejscem, w którym udzielony zostanie ślub. Przy płatach za zapowiedzi, jeśli wprost zapytacie ile, często usłyszycie “Co łaska, ale..” …dają 300, czy dają 500 zł.

Kiedy się płaci księdzu za ślub?

Za ślub księdzu płaci się przed ceremonią, podobnie sprawa ma się w przypadku zapowiedzi. Księdzu płaci się więc przed ślubem!

Czy ksiądz zawsze zawoła za ślub?

Nie. Ksiądz, jeśli uzna może udzielić ślubu bezpłatnie. Niema jednak wpływu na wysokość/cenę zapowiedzi w innych parafiach. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli Kapłan nie zawoła od Was pieniędzy, jako para możecie zdecydować się na datki na cele kościelne lub na rzecz księdza.

O co pyta ksiądz przed ślubem?

Przed samą ceremonią ślubną, para zazwyczaj uczestniczy w spotkaniach przedślubnych z księdzem, podczas których omawiane są różnorodne kwestie związane z małżeństwem i życiem religijnym. Niektóre z typowych pytań, które mogą być poruszane przez księdza, obejmują:

  • Przeżycie wiary i znaczenie sakramentu małżeństwa dla pary.
  • Przygotowanie do życia małżeńskiego, w tym omówienie różnych aspektów życia rodzinnego i relacji między partnerami.
  • Zobowiązanie do praktykowania wiary katolickiej, uczestnictwa w nabożeństwach i regularnej spowiedzi.
  • Omówienie przyszłych planów dotyczących rodziny i wychowania ewentualnych dzieci.

Podsumowanie

Ksiądz katolicki odgrywa istotną rolę podczas ceremonii ślubnej, przekazując parze młodej ważne przesłania i biorąc udział w sakramencie małżeństwa. Honorarium za udzielenie ślubu może być różne w zależności od różnych czynników, a spotkania przedślubne z księdzem mogą obejmować różnorodne kwestie związane z życiem małżeńskim i religijnym. Dla par katolickich, ślub to nie tylko wydarzenie rodzinne, ale również duchowe doświadczenie, które kształtuje ich wspólne życie w przyszłości.

Nasza strona używa cookies.