Królewskie pierścionki

scroll

Pierścionki przekazywane w rodach królewskich zawsze działały na wyobraźnię ludzi. Nic dziwnego.

Najbardziej chyba znanym jest pierścionek, który książę Karol dał Dianie Spencer na zaręczynach.

Po jej śmiertelnym wypadku samochodowym został przekazany jej synowi Williamowi, a on wręczył go w 2010 r. Kate Middleton na zaręczynach.

Pierścionek zaręczynowy Elżbiety Aleksandry Marii Windsor (Elżbiety II) wykonała firma jubilerska Philip Antrobus Ltd Jewellers w 1947 r. na zlecenie jej przyszłego męża Filipa, tytułowanego wtedy Księciem Grecji i Danii.
Platynową obrączkę pierścionka zdobi trzy karatowy brylant

pochodzący z tiary należącej do matki księcia, księżnej Alicji Battenberg. Ten pierścionek, oprócz obrączki, bywa najczęściej jedyną ozdobą już dość dojrzałej Elżbiety II.

Pierścionek zaręczynowy podarowany w 1986 r. Sarah Margaret Ferguson przez księcia Yorku Andrzeja. W platynowej obrączce birmański rubin otacza dziesięć brylantów na kształt kwiatu.

Rubin został wybrany jako dopełnienie rudych włosów Sarah.

Pierścionek zaręczynowy wręczony Sophie Rhys-Jones przez Edwarda, księcia Wesseks w 1999 r.

Wykonał go królewski jubiler Garrard.

Kontynuując opowieść o pierścionkach zaręczynowych rodu Tudorów nie można ominąć pierścionka zaręczynowego Lady Elizabeth Bowes-Lyon, zwanej Królową Matką – jej córką jest Elżbieta II.
Otrzymała go od księcia Yorku, na złotej obrączce ogromny szafir otoczony diamentami.
Pierścionki zaręczynowe brytyjskiego dworu wcześniej zdobiono wyłącznie diamentami, ten pierścionek był wyłomem.

Pierścionek zaręczynowy Księżniczki Beatrice (córka Andrzeja i Sary, wnuczka Elżbiety II, 9 miejsce w linii sukcesji) został wykonany na zamówienie narzeczonego Edoarda Mapelli Mozzi

przez brytyjskiego jubilera Shauna Leane. Leane określił, że jest on „wyjątkowym pierścieniem, który przedstawia splatającą się miłość z życiem”. W platynowej obrączce osadzone są diamenty najwyższej czystości i jakości.

Pierścionek zaręczynowy Księżniczce Eugenii (młodsza siostra Beatrice, 10 w kolejce) wręczył jej narzeczony, Jack Brooksbank.

Szafir Padparadscha otoczony jest diamentami.

Taki szafir, zwany też Padmaragayą lub Padparadżą, to najdroższa odmiana szafiru. Bardzo rzadko można spotkać kryształy o masie większej niż dwa karaty, ale w tym pierścionku taki jest.

Pierścionek zaręczynowy Wallis Simpson, który otrzymała od króla Edwarda VIII właściwie już wtedy nie króla, bo zrzekł się tronu przed zaręczynami,

to w złotej oprawie prawie dwudziestokaratowy kolumbijski szmaragd otoczony diamentami. Ten pierścionek zaprojektowała i wykonała pracownia Cartier.

Wewnątrz obrączki Cartier umieścił napis „Jesteśmy teraz nasi 27.X.36” – to dzień rozwodu Simpon z jej poprzednim mężem, Ernestem Aldrichem Simpsonem.

Pierścionki zaręczynowe rodu królewskiego z pewnością wytyczyły trendy i modę na długie lata po ich stworzeniu.

Jedno trzeba przyznać, złotnicy je tworzący mieli rozmach.

Autor: Marek Nowaczyk

Zdjęcia pochodzą z  Time & Life Pictures/The LIFE Images Collection/Getty Images.