Jaka próba złota na obrączki będzie najlepsza?

scroll
jaka próba złota na obrączki najlepsza

Wybierając złote obrączki ślubne, jednym z kluczowych czynników jest próba, z którego są one wykonane. Próba określa zawartość czystego złota w stopie złota, co wpływa na kolor, wytrzymałość i cenę obrączek. Jaka próba złota na obrączki będzie najlepsza? Jakie złoto na obrączki przetrwa próbę czasu? Przeanalizujmy to.

Jak rozumieć oznaczenia prób złota?

Gdy mówimy o próbie złota, mówimy o części czystego złota w 1000 częściach stopu. Na przykład, złoto próby 585 zawiera 585 części złota na 1000, co oznacza, że 58,5% stopu to czyste złoto. Pozostałe 415 części to inne metale, takie jak srebro, miedź lub pallad, które dodaje się do złota, aby zwiększyć jego wytrzymałość i wpłynąć na kolor.

Jakiej próby złoto wykorzystuje się przy obrączkach?

Próba 375 – w najtańszych obrączkach?

Złoto o próbie 375 (9 karatów) zawiera 37,5% czystego złota. Jest to najniższa próba, którą wiele krajów dopuszcza do sprzedaży jako złoto. Próba 375 jest właściwie metalem z domieszką złota. Jest to wybór właściwy dla osób, którym zależy na wytrzymałość oraz często wykorzystywany w najtańszych obrączkach.

Najpopularniejsza w obrączkach próba 585 – najlepszy wybór?

Złoto próby 585 (14 karatów) jest uważane za idealny kompromis między jakością a ceną dla obrączek ślubnych. Zawiera wystarczająco dużo czystego złota, aby obrączki miały piękny, ciepły kolor, ale jednocześnie zawiera wystarczająco dużo innych metali, aby były wytrzymałe i odporne na trudy codziennego noszenia.

Próba 750 – w luksusowej biżuterii?

Złoto o wyższych próbach, takie jak 750 (75% złota), będzie miało intensywniejszy kolor, ale będzie też bardziej miękkie i podatne na zarysowania oraz uszkodzenia. Próbę 750 (18 karatową) wykorzystuje się w Europie i Ameryce w luksusowej biżuterii.

Próba 916

Złoto o próbie 916 (22 karatowe) zawiera 91,6% czystego złota. Jest to bardzo wysoka próba, która jest powszechnie dostępna, ale ze względu na wytrzymałość w europie rzadko wykorzystuje się ją w produkcji biżuterii. Próba ta nie jest polecana do produkcji obrączek oraz biżuterii, która jest noszona na co dzień.  W krajach Azji i na Bliskim Wschodzie biżuteria z wysokopróbowego złota ma  wartość inwestycyjną i wykorzystuje się ją jako symbol statusu społecznego.

Porównanie prób złota

próby złota na obrączki porównanie
Grafika: Porównanie prób złota wykorzystywanych do obrączek

Od próby i zawartości czystego złota, a także domieszek innych metali, które są częścią stopu, zależy także kolor złota. Im większy udział czystego złota, tym kolor jest „cieplejszy” lub żółtszy. Warto jednak pamiętać, że kolor złota może również zależeć od rodzaju metali używanych w stopie danej próby. Na przykład, dodatek miedzi może nadać złotu czerwonawy odcień, podczas gdy srebro lub pallad mogą nadać mu bielszy odcień. Informacje w tabeli są więc ogólnymi wytycznymi i mogą się nieznacznie różnić w zależności od konkretnego stopu.

Czy warto inwestować w obrączki z wysokopróbnego złota?

To zależy od osobistych preferencji i budżetu. Obrączki z wysokopróbnego złota powyżej próby 585 są sporo droższe. Dla niektórych klientów są bardziej satysfakcjonujące pod względem estetyki oraz prestiżu. Nie zawsze są jednak najlepszym wyboru ze względu na trwałości.

A może złoto + inne metale?

Ważnym punktem jest to, że w dzisiejszych czasach możesz wybrać nie tylko próbę złota. Same obrączki można bowiem wykonać w połączeniu różnych metali. Dwóch (np. złota + tytan), trzech lub nawet pięciu (przy technice mokume gane).

Podsumujmy więc jaką próbę złota na obrączki wybrać

Odpowiedź na pytanie, jaka próba złota na obrączki będzie najlepsza, nie jest jednoznaczna. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych kupujących. Złoto próby 585 jest od lat uważane za doskonały wybór. Najpopularniejsza próba oferuje dobry stosunek jakości do ceny i ładny kolor przy jednoczesnym zapewnieniu wytrzymałości. Pamiętajcie jednak, że najważniejsze by obrączki były dla was idealne oraz że możecie dobrać materiały, nie ograniczając się jedynie do wyboru próby złota, ale także łączyć ze sobą ich różne typy.