Jak zmierzyć rozmiar palca i dobrać rozmiar obrączki?

scroll
jak zmierzyć rozmiar palca dobrać rozmiar obrączki

Planujecie zakup lub zamówienie obrączki, ale nie wiecie, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla Waszych palców? Musisz zmierzyć rozmiar palca na pierścionek zaręczynowy? Bez obaw, mierzenie rozmiaru palca i dobór odpowiedniej obrączki są prostsze, niż może się wydawać. W artykule znajdziesz, wszytko co musisz wiedzieć o rozmiarach obrączek i pierścionków m.in. jak zmierzyć rozmiar palca oraz dobrać rozmiar obrączki kilkoma sposobami, a także jakę są najczęstsze rozmiary obrączek i pierścionków.

Ogólne wskazówki

Nie każda osoba kobieta zna swój rozmiar jubilerski, każda jednak chce wybrać właściwy rozmiar pierścionka! Zakup obrączek w odróżnieniu od pierścionków najczęściej nie jest niespodzianką, zadanie związane z mierzeniem obwodu palców przy obrączkach jest więc prostsze niż przy pierścionkach zaręczynowych. Jeśli pomiaru rozmiaru palców możecie dokonać wspólnie, pamiętajcie, że dla pierścionków zaręczynowych i obrączek wykorzystuje się palec serdeczny, a dla innych rodzajów pierścionków — środkowy. Gdy macie chwile i możecie, najlepiej zmierzyć rozmiar palca u jubilera. Jeśli korzystacie z domowych sposobów tasiemki, sznurki, nitki do pomiaru powinny być umieszczane za kostką, nieznacznie powyżej podstawy palca. Przy pomiarze, jeśli tylko macie czas może sprawdzić się także miarka rozmiaru pierścionka (do kupienia na portach aukcyjnych).

WAŻNE: Pamiętajcie także, że palce wieczorem są nieco szersze niż rano, gdyż po całodziennym działaniu mogą być nieznacznie opuchnięte. Na ich wielkość mogą wpływać również stan zdrowia, zmiany hormonalne, ciąża, zmiany wagi, a nawet temperatura otoczenia, szczególnie podczas letnich upałów. A teraz do dzieła. Sprawdź, jak zmierzyć obwód palca!

Metoda pomiaru rozmiaru pierścionka

Aby zmierzyć palec i dobrać pierścionki, mamy dwie metody. Pomiar obwodu palca (długość, jaką uzyskamy np. przy owinięciu tasiemką) lub zmierzenie wewnętrznej średnicy noszonego pierścionka (średnica to długość odcinka łączącego 2 punkty na krawędziach wewnętrznych pierścionka, koniecznie czy przejściu przez punkt środkowy). Znając średnicę lub obwód palca, poznasz swój rozmiar pierścionka.

Prosty sposób, by zmierzyć obwód palca

Aby zmierzyć obwód palca, możesz skorzystać z tasiemki lub cienkiego, nieelastycznego sznurka.

  • Owiń sznurek lub taśmę wokół podstawy palca, na którym chcesz nosić obrączkę.
  • Upewnij się, że jest to miejsce, gdzie obrączka będzie najbardziej wygodna.
  • Zaznacz miejsce, gdzie taśma się spotyka, przy pomocy cienkiego długopisu lub ołówka.
  • Zdejmij sznurek lub taśmę i zmierz jego długość za pomocą miarki.
  • Odczytaj długość w centymetrach lub milimetrach.

Obwód określi rozmiar palca po porównaniu wyniku z tabelą rozmiarów.

Jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem?

Wiele osób zastanawia się jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu. Metoda pomiaru rozmiaru palca nie różni się tutaj zbytnio od wskazanej wyżej. Aby ustalić rozmiar pierścionka w domu, możesz zmierzyć obwód palca zwykłą nitką i wykorzystać szkolną linijkę. Po zmianie przyrządów należy postępować zgodnie z powyższą instrukcją.

Jeśli nosisz pasujący pierścionek, możesz sprawdzić średnicę aktualnego pierścionka. Aby dokonać pomiaru na podstawie pierścionka w domu, przyłóż go do linijki (upewnij się, że linijka jest mniej więcej pośrodku osi pierścionka) i odczytaj wynik. Jest to metoda szybsza i w wielu przypadkach, dokładniejsza niż metody z tasiemkami oraz sznurkami. Pomiar pierścionka określi średnicę palca. Wyniki ponownie będzie trzeba sprawdzić w tabeli rozmiarów, by wybrać odpowiadającą danej średnicy wielkość pierścionka.

Jak zmierzyć rozmiar palca w tajemnicy?

Planujesz niespodziankę i chcesz zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączek bez jej wiedzy… no jasne, że tak trzeba! Trzecia opcja jest przeznaczona dla tych, którzy chcą zrobić niespodziankę. 🙂

Prosty sposób na samodzielną weryfikację i dobór rozmiaru palca to ustalenie na podstawie aktualnie noszonego pierścionka. Dokładny pomiar wykonasz przy użyciu suwmiarki (opcjonalnie możesz zmierzyć rozmiar pierścionka linią, ale z racji dokładności lepiej wykorzystaj suwmiarkę). Wskazaną średnicę pierścionka porównaj z tabelą jubilerską i gotowe. Jeśli masz problem z pozyskaniem pierścionka do pomiaru, spróbuj porozmawiać z przyjaciółką lub mamą wybranki. Niech one poproszą o przymierzenie swoich pierścionków lub spróbują pożyczyć nienoszony pierścionek.

Jak sprawdzić rozmiar palca suwmiarką?

Przede wszystkim nie mierzymy samego palca wybranki suwmiarką! 🙂 Aby zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką, najlepiej skorzystać z jej mniejszych (tylnych) szczęk. Wsuń je w pierścionek, rozsuń, aż dotkną ścianek wewnętrznych i odczytaj wynik na wyświetlaczu, bądź przy kresce z zerem przypisanej do odpowiedniej osi pomiarowej. Dzięki pomiarowi uzyskasz wynik wewnętrznej średnicy pierścionka — porównaj go z tabelą rozmiarów i gotowe!

Jak dobrać rozmiar obrączki?

Konsultacje z jubilerem i pomiar na miejscu

Jeśli chcesz dobrać rozmiar obrączki lub pierścionka, każdy jubiler jest do Twojej dyspozycji. Najlepszym sposobem na dokładne dobranie rozmiaru obrączki jest skonsultowanie się z nim. W sklepie jubilerskim będą dostępne różne rozmiary obrączek i pierścionków do przymiarki. Specjalista może również wykorzystać pierścienie do pomiaru, które pozwalają precyzyjnie ustalić odpowiedni rozmiar. U jubilera znajdziesz także tabele rozmiarów obrączek, które pomogą w dopasowaniu pomiaru do konkretnego rozmiaru lub pozwolą Ci sprawdzić i zapisać wymiar (nawet w kilku miarach). Dokładne zmierzenie palca pozwoli zaoszczędzić na korektach oraz ponownych wizytach.

Skorzystaj z tabeli rozmiarów pierścionków i obrączek

W sklepach jubilerskich i poniżej można znaleźć uniwersalną tabelę rozmiarów obrączek. Porównaj otrzymany pomiar obwodu palca z wartościami w tabeli, aby znaleźć odpowiadający mu rozmiar obrączki.

Pamiętaj, że różne regiony lub kraje mogą mieć nieco inne tabele rozmiarów obrączek, więc warto sprawdzić standardy w punkcie, w którym realizowane będzie zamówienie. Nasza tabela rozmiarów obrączek i pierścionków jest zgodna z międzynarodowym standardem, dlatego pozwoli dobrać rozmiar pierścionka lub obrączki. Wystarczy odczytać rozmiar pierścionka, bazując na zmierzonym wcześniej obwodzie palca.

Europejska tabela rozmiarów obrączek ślubnych i pierścionków:

Europejska tabela rozmiarów obrączek ślubnych i pierścionków

*najczęściej spotykany rozmiar obrączki u kobiet
**najczęściej spotykany rozmiar obrączki u mężczyzn

Najczęstszy rozmiar obrączki

Najczęściej spotykanym rozmiarem obrączki dla kobiet jest rozmiar 16 lub 17, co odpowiada długości palca około 50-54 mm. Dla mężczyzn najczęstszym rozmiarem jest 19 lub 20, co odpowiada długości palca około 59-62 mm. Jednak pamiętaj, że rozmiar obrączki może różnić się w zależności od preferencji i budowy dłoni oraz palców każdej osoby.

Podsumujmy więc pomiary palców i rozmiary

Dobór odpowiedniego rozmiaru obrączki i optymalnego rozmiaru pierścionka jest istotny, aby zapewnić komfort noszenia i uniknąć niepotrzebnych kłopotów z powiększaniem i zmniejszaniem obrączek/pierścionków. Do pomiaru rozmiaru pierścionka możesz wykorzystać średnicę lub obwód palca. Mamy nadzieję, że dzięki nam wiecie, jak poprawnie sprawdzić rozmiar palca, dobrać i odczytać rozmiar pierścionka z tabeli.

Jeśli macie wątpliwości, pamiętajcie, że warto poświęcić trochę czasu na dokładne zmierzenie obwodu palca. W razie problemów warto skonsultować się z jubilerem. Dobrać rozmiar pierścionka lub obrączki jest łatwy, ale wymaga precyzji, szczególnie przy zakupie obrączki lub pierścionka zaręczynowego, które będą z wami przez długi czas.