Ile gram złota potrzeba na obrączki?

scroll
ile gram złota potrzeba na obrączki

Wybierając złote obrączki ślubne, wiele par zastanawia się, ile gramów złota potrzeba na ich wykonanie. Pytanie to jest ważne nie tylko ze względu na koszty, ale także na zrozumienie procesu produkcji biżuterii. W niniejszym artykule wyjaśnimy, ile złota jest potrzebne na stworzenie pary obrączek oraz, co ma realny wpływ na ilość kruszcu.

Ile złota na obrączki?

Przy standardowej parze obrączek o szerokości około 4-5 mm i typowym rozmiarze, oczekuje się, że para obrączek ze złota próby 585 (czyli zawierające 58,5% czystego złota), ważyłaby mniej więcej 10-15 gramów. Ta wartość może ulec zmianie w zależności od wielu czynników. Uwzględnić trzeba bowiem wybrany styl, grubość obrączki, zdobienia, czy dodatek kamieni szlachetnych.

Bezszwowa metoda, a ilość złota w obrączce

Chociaż 10-15 gramów to przewidywana waga gotowej pary obrączek, ilość złota potrzebnego do ich produkcji może być nieco większa. Wynika to z faktu, że obrączki często wykonuje się metodą bezszwową. Polega ona na wycinaniu obrączek z blachy złotej, a następnie wywijaniu ich do pożądanego kształtu.

Jest to technika preferowana przez wielu jubilerów ze względu na jej precyzyjność i możliwość tworzenia jednolitych, trwałych obrączek. Jednakże proces ten wymaga pewnego zapasu złota, aby uwzględnić straty wynikające z obróbki materiału.

Zapas złota na potrzeby produkcji obrączek

W związku z tym to ile gram złota potrzeba na obrączki, zależy nie tylko od wymiarów i stylu, ale także od techniki produkcji. Przy metodzie bezszwowej, ilość złota, które musisz mieć, może przekraczać ostateczną wagę obrączek, aby uwzględnić niewielkie straty złota podczas obróbki.

Więc ile gram złota potrzeba na obrączki?

To ile złota na obrączki potrzeba zależy od kilku czynników. Choć para standardowych obrączek ze złota próby 585 waży między 10 a 15 gramami, ilość złota potrzebnego na ich wykonanie może być większa. Wybierając obrączki, warto zrozumieć proces produkcji i uwzględnić to w swoim budżecie. Pamiętaj jednak, że przy odrobinie szczęścia obrączki kupicie raz, więc ważniejsze jest znalezienie obrączek, które będą dla was idealne, nie tylko pod względem estetyki, ale także komfortu noszenia.