Deszcz w dniu ślubu w przesądach

scroll
deszcz w dniu ślubu przesądy

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, pełne tradycji, obrzędów i przesądów. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych i często omawianych jest związek między pogodą a szczęściem małżeńskim. Deszcz w dniu ślubu to zjawisko, które wielu przyszłym małżonkom przysparza niepokoju, ale czy rzeczywiście jest to zły omen, czy może kryje w sobie coś więcej?

Przesądy związane z deszczem na ślubie.

Jeśli chodzi o deszcz w dniu ślubu tradycyjnie on wróży młodej parze dostatek i płodność. Wywodzi się to z symboliki deszczu, który odpowiada za nawadnianie upraw oraz życiodajną moc.

W wielu regionach polski uważa się, że deszcz podczas ślubu oznacza spadające na młodych pieniądze, można więc przyjąć go za wróżbę dostatku. We Włoszech, Hiszpanii i na deszcz na ślubie, także oznacza szczęście. W wielu kulturach deszcz w dniu ślubu jest więc traktowany jako dobry znak.

… ale na dwoje babka wróżyła!

Są także głosy, które mówią, że deszcz w dniu ślubu to późniejszy płacz w małżeństwie. Chyba że zdążycie skryć się pod parasolem. Wówczas pech Was ominie — pamiętajcie więc o parasolach! 🙂

Ślub w deszczu na forach internetowych

Na różnych forach można przeczytać, o osobach, których znajomi w dniu ślubu mieli deszcz i wielu z nich się rozwiodło… podobnie jednak jest z ilością głosów, które mówią wręcz przeciwnie. Nie ma tutaj jednego przewodniego głosu, a jedynie zlepek wielu skrajnych opinii — zamiast szukać odpowiedzi związanych z losem, może czasem lepiej pomyśleć o dopasowaniu charakterów, odpowiedzialności lub jej braku w osobach, którym związki wychodzą lub, które mają z tym problem?

Inne przesądy związane z pogodą w dniu ślubu:

  • Słoneczna pogoda jako znak błogosławieństwa — Wielu ludzi wierzy, że słoneczna pogoda w dniu ślubu to oznaka błogosławieństwa i dobrego losu w małżeństwie. Jasne niebo ma kojarzyć się z radością i harmonią.
  • Tęcza jako symbol obietnicy — Jeśli po deszczu na ślubie pojawi się tęcza, wielu uważa to za szczególnie pozytywny znak. W wielu kulturach tęcza jest uważana za symbol obietnicy, a pojawienie się jej po deszczu ma być znakiem, że po trudach przychodzi coś pięknego.
  • Złowieszcze chmury — niektórzy ludzie wierzą, że ciężkie chmury lub burze w dniu ślubu to zły omen i przewidzenie trudności w przyszłym małżeństwie.

Przesądna prawda czy podkolorowana fikcja?

Pomimo że przesądy związane z pogodą na ślubie mają swoje korzenie w kulturze i tradycji, warto pamiętać, że są to przekazy przekazywane przez wieki, często oparte na wierzeniach ludowych. Nie ma naukowego dowodu na to, że deszcz w dniu ślubu wpływa na trwałość małżeństwa. W rzeczywistości, wielu ludzi uważa, że nawet deszczowa pogoda może dodatkowo podkreślić romantyczny klimat ceremonii.

WAŻNE: To, czy dawać wiarę moc sprawdzą deszczowi na ślubie, zależy od osobistych doświadczeń i przekonań. Warto jednak dodać, że jeśli intencjonalne myślenie jest w jakimś stopniu sprawcze, lepiej myśleć, że deszcz oznacza szczęście i wtedy, tak też powinno się dziać! 🙂

Warto zauważyć, że niezależnie od pogody, istotne jest podejście pary do ślubu i samych siebie. To, jak radzą sobie z ewentualnymi niespodziankami, może być równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż sama pogoda. Deszcz na ślubie może być okazją do dowiedzenia się, jak dobrze para radzi sobie w trudnych sytuacjach, co z kolei może stanowić solidną podstawę dla ich przyszłego wspólnego życia.

Jak przygotować się na deszcz podczas ślubu?

Tym, którzy są zaradni, w większym stopniu niż przesądni podrzucamy kilka porad dotyczących przygotowania się na ewentualny deszcz na ślubie.

  • Zadbajcie o parasole — przemyślcie zakup eleganckich parasoli, które będą pasować do kolorystyki ślubu. Mogą one nie tylko ochronić przed deszczem, ale także stanowić ciekawy dodatek np. do zdjęć.
  • Miejcie okrycie wierzchnie — rozważcie zakup eleganckiego okrycia wierzchniego, takiego jak stylowy płaszcz, peleryna, bolerko. Może to być zarówno praktyczne, jak i stylowe rozwiązanie.
  • Zadbajcie o zakryte buty lub buty na zmianę — zakryte buty mogą być świetnym wyborem w przypadku deszczowej pogody, zwłaszcza podczas ceremonii ślubnej na świeżym powietrzu. Jeśli nie jesteście pewni pogody, miejcie buty na zmianę, aby wygodnie poruszać się po deszczu (ciekawym pomysłem może być także sesja zdjęciowa w kaloszach).
  • Miejcie awaryjny plan — przygotujcie awaryjny plan, który można wdrożyć w przypadku opadów. To może obejmować wynajęcie dodatkowego miejsca do ewentualnego przeniesienia ceremonii, zamianę powozu konnego lub kabrioletu na samochód osobowy.
  • Unikajcie papierowych dekoracji — wybierzcie dekoracje, które są odporne na deszcz. Unikajcie papierowych dekoracji, które mogą rozmoknąć lub barwić inne rzeczy narażając was na koszty np. kolorowej bibuły.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że ślub to nie tylko jeden dzień, ale początek długiej podróży życia małżeńskiego. Niezależnie od tego, czy w dniu ślubu świeci słońce, czy pada deszcz, to, co naprawdę ważne, to miłość, umiejętność pokonywania problemów, zrozumienie i gotowość do radzenia sobie na ścieżkach życiowych trudności razem. Dla Par które np. poznały się w deszczu lub przeżyły niezapomniane chwile, gdy padło… mamy takżę coś specjalnego.  Może chcielibyście dodać motyw kropli deszczu, parasol lub inny motyw natury na obrączkach? Możemy o to zadbać! 🙂