Dekoracja kościoła na ślub – samemu czy z dekoratorem?

scroll
dekoracja kościoła na ślub

Dekoracja kościoła na ślub to jedno z kluczowych zadań, które determinuje atmosferę i wyjątkowy charakter ceremonii. Kiedy nadchodzi czas decyzji o tym, czy zająć się tym zadaniem samemu, czy też skorzystać z usług profesjonalnego dekoratora, wiele par staje przed dylematem. Poniżej przedstawiamy zalety obu podejść, aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji, oraz wyjaśniamy, na jakie elementy zwrócić uwagę przy planowaniu dekoracji.

Samemu czy z dekoratorem?

Dekoracja kościoła na ślub samemu:

  1. Osobisty dotyk: Samodzielne przygotowanie dekoracji pozwala na dodanie osobistego dotyku i wyrażenie indywidualnego stylu pary młodej. Możesz dostosować dekoracje do swoich gustów, preferencji kolorystycznych i tematycznych.
  2. Oszczędność kosztów: Przygotowanie dekoracji własnymi siłami może okazać się tańsze niż wynajęcie profesjonalnego dekoratora. Możesz znaleźć tanie materiały dekoracyjne i zaoszczędzić na kosztach usługi dekoratorskiej.
  3. Satysfakcja z wykonanej pracy: Stworzenie własnych dekoracji może być nie tylko oszczędnością finansową, ale również satysfakcjonującym doświadczeniem. Możesz cieszyć się efektem swojej pracy podczas ceremonii i dumnie podziwiać własne dzieło.

Dekoracje ślubne kościoła z dekoratorem:

  1. Profesjonalizm i doświadczenie: Profesjonalny dekorator ma wiedzę, doświadczenie i kreatywność, aby stworzyć wyjątkowe i piękne dekoracje, które spełnią oczekiwania pary młodej. Może on również zapewnić inspiracje i pomysły na stylizację kościoła.
  2. Mniej stresu: Wynajęcie dekoratora pozwala odciążyć parę młodą od stresu związanego z przygotowaniami ślubnymi. Możesz zaufać profesjonaliście, że zadba o każdy detal, pozwalając Ci skoncentrować się na innych ważnych aspektach planowania ślubu.
  3. Zaangażowanie w inne aspekty: Skorzystanie z usług dekoratora pozwala parze młodej skupić się na innych istotnych aspektach planowania ślubu, takich jak wybór strojów, menu czy muzyki, zamiast poświęcać czas i wysiłek na dekoracje kościoła.

O jakie elementy dekoracji należy zadbać w kościele?

Przy dekoracji kościoła kluczowe jest zachowanie harmonii z jego architekturą i charakterem oraz dostosowanie wszystkich elementów do oczekiwań i stylu pary młodej. Możecie wybrać wiele różnych styli w kontekście ozdób w obiektach sakralnych od ślubu w stylu boho, do ślubu w czerni.

Ozdobienie ołtarza głównego i bocznych

Ołtarz główny jest centralnym punktem dekoracji w kościele. Można go ozdobić za pomocą żywych kwiatów, takich jak białe lilie, róże czy peonie, które dodają uroczystości wyjątkowego charakteru. Wykorzystanie światła, na przykład świec lub delikatnych girland świetlnych, może wprowadzić nastrój podniosłości i świętości. Ołtarze boczne mogą być ozdobione w sposób bardziej subtelny, aby nie odciągać uwagi od głównego punktu ceremonii, ale równocześnie harmonizować z głównym motywem dekoracyjnym.

Krzesła dla młodych przed ołtarzem oraz dekoracja klęcznika na ślub

Krzesła dla pary młodej powinny być wyjątkowe, aby wyróżniały się na tle innych. Można je ozdobić kokardami z tkaniny w kolorach pasujących do ogólnej kolorystyki ślubu lub zawiesić na nich małe kompozycje kwiatowe. Można także rozważyć użycie eleganckich pokrowców na krzesła, które dodadzą klasy i elegancji.

Rozłożenie dywanu w kościele lub płatki kwiatów

Czerwony lub biały dywan prowadzący parę młodą do ołtarza to tradycyjny element dekoracyjny, który wprowadza element majestatu. O dywanach na ślub pisaliśmy w innym artykule. Alternatywnie, można rozsypać płatki róż lub innych kwiatów wzdłuż przejścia, co dodaje romantyzmu i koloru. Płatki kwiatów mogą być także rozsypane przez druhny przed wejściem panny młodej.

Dekoracja ławek w kościele na ślub

Ławki można ozdobić za pomocą wiązanek kwiatowych lub małych bukiecików przyczepianych do końców ławek za pomocą wstążek. Alternatywnie, można użyć tkanin, takich jak tiule czy organzy, aby opleść ławki, co nadaje kościołowi bardziej uroczysty i spójny wygląd. Ważne jest, aby dekoracje nie blokowały przejścia i były bezpieczne dla gości.

Podsumowanie

Wybór między zrobieniem dekoracji samemu a skorzystaniem z dekoratora zależy głównie od osobistych preferencji pary młodej oraz ich możliwości finansowych. Jeśli cenisz sobie osobisty dotyk i masz czas oraz chęci, aby samodzielnie zająć się dekoracjami, możesz zdecydować się na to rozwiązanie. Natomiast jeśli zależy Ci na profesjonalnym efekcie, mniej stresie i zaangażowaniu w inne aspekty planowania ślubu, warto rozważyć współpracę z doświadczonym dekoratorem.

Ważne jest, aby podjąć decyzję, która będzie najlepiej odpowiadać Waszym potrzebom i oczekiwaniom. Przyczyni się ona do stworzenia wyjątkowej i niezapomnianej atmosfery podczas ceremonii ślubnej i spokoju.