Kiedy i co załatwić przed ślubem?

scroll
kiedy i co załatwić przed ślubem

Zastanawiasz się kiedy, co załatwić przed ślubem? Ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu, wymagające starannej organizacji i planowania. Aby dzień ten był nie tylko piękny, warto podjąć się kilku kluczowych kroków na etapie przygotowań. Poniżej przedstawiamy, kiedy i co warto załatwić przed ślubem. Zwracamy uwagę na to, co ustalić we wczesnym etapie, właściwym planowaniu, a także co załatwić miesiąc przed ślubem, co załatwić tydzień przed ślubem i co zostawić na przeddzień ślubu. Gotowi? To do dzieła!

Co załatwić we wczesnym planowaniu?

Kiedy: Rok, niekiedy dwa lub nawet trzy lata przed ślubem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i dotyczy wszystkich poniższych kwestii całościowo, jak i organizacji każdego z punktu pojedynczo.

W początkowym planowaniu ślubu należy wziąć pod uwagę:

 • Ustalenie daty i miejsca
  Pierwszym krokiem jest wczesne ustalenie daty ślubu oraz wybór miejsca ceremonii i przyjęcia weselnego. Popularne lokalizacje i dostępność sal mogą być zarezerwowane na rok lub nawet dwa lata wcześniej, więc im szybciej zaczniecie planować, tym lepiej.
 • Ustalenie budżetu
  Kiedy: Na początku planowania. Co załatwić: Określenie budżetu jest kluczowe. Warto ustalić, ile jesteście gotowi zainwestować w całe wydarzenie, w tym ceremonię, przyjęcie, dekoracje, ubrania i inne szczegóły. Świadomość finansowa pomoże w dokładniejszym planowaniu.
 • Ustalenie listy gości
  Kiedy: Na początku planowania. Co załatwić: Określenie liczby gości i stworzenie listy zaproszeń pomoże w dalszych etapach planowania. To również wpłynie na wybór odpowiedniej lokalizacji dla przyjęcia weselnego i pomoże oszacować koszt ślubu.

Te 3 elementy pozwolą wam właściwie zacząć planować. Jako świadoma para bierzcie jednak pod uwagę, że do ważnych elementów, które należałoby uwzględnić we wczesnym planowaniu ślubu można zaliczyć także inne kwestie, które w późniejszych terminach mogą okazać się niedostępne (np. jeśli wiecie, że chcecie mieć na weselu konkretny zespół nie czekajcie i zapytajcie o wstępną rezerwację z mocnym wyprzedzeniem, aby uniknąć niespodzianek i konieczności szukania „na szybko”).

 Właściwe planowanie

Kiedy: Rok przed ślubem, z odstępami we wspomnianej wyżej sytuacji, gdy jest coś, na czym wam mocno zależy. 🙂

Właściwe planowanie ślubu powinno obejmować:

 • Zespół Muzyczny, organista, kamerzysta i fotograf
  Kiedy: 6-8 miesięcy przed ślubem. Co załatwić: Wybór zespołu muzycznego, kamerzysty i fotografa to istotne elementy. Dobre zespoły często są często zarezerwowani z dużym, nawet dwuletnim wyprzedzeniem, więc im wcześniej podjęcie decyzji, tym większe szanse na zdobycie wymarzonych usług. Oczywiście we wskazanej dacie bez problemu znajdziecie zastępczą kapelę, ale jeśli wam zależy na kimś konkretnie to zacznijcie rezerwować nieco wcześniej, a w sugerowanych przez nas terminach dogrywajcie tematy właściwych umów i zaliczek.
 • Zakup obrączek
  To kiedy kupić obrazki opisaliśmy dokładnie w innym wpisie, do którego zapraszamy – WPIS: Kiedy warto kupić obrączki ślubne? Na ogół czas na zakup obrączek przypada na 3-6 miesięcy przed ślubem, jeśli szukacie czegoś wyjątkowego zapraszamy także do kontaktu! 🙂
 • Zakup sukni ślubnej i garnituru
  Kiedy: Około 6-8 miesięcy przed ślubem. Co załatwić: Wybór sukni ślubnej i garnituru to proces, który może wymagać czasu na przymiarki i dostosowania. O wcześniejszym podjęciu decyzji decyduje także ewentualna konieczność wprowadzenia zmian czy dostosowania do określonych wymagań.
 • Zaplanowanie podróży po ślubie
  Kiedy: 3-4 miesiące przed ślubem. Co załatwić: Jeśli planujecie podróż poślubną, warto ją zacząć organizować kilka miesięcy wcześniej. Rezerwacja biletów, zakwaterowania i inne szczegóły podróży mogą wymagać czasu.
 • Menu i tort
  Kiedy: Około 3 miesięcy przed ślubem. Co załatwić: Wybór cateringu oraz ustalenie menu i projektu tortu to kolejny krok w planowaniu. To również okazja do przetestowania potraw i smakowania próbek tortu.
 • Zaproszenia
  Kiedy: 2-3 miesiące przed ślubem. Co załatwić: Odwiedzenie gości lub wysłanie zaproszeń z odpowiednim wyprzedzeniem pozwoli gościom na zorganizowanie swojego czasu i przygotowanie się do uroczystości.
 • Dobranie kwestii dekoracji ślubnych i florystycznych
  Kiedy: 1-5 miesięcy przed ślubem. Co załatwić: Poszukać kwiaciarni lub firmy zajmującej się kompleksowo dekoracjami weselnymi. Ustalić jakie dekoracje oraz bukiety wybierzecie i umówić termin.
 • Transport
  Zamówienie lub wynajem samochodu bądź też innego środka transportu.
 • Nauka tańca
  Kiedy: 3-9 miesięcy przed ślubem. Co załatwić: Jeśli planujecie zachwycać gości tańcem z efektem WOW warto wcześniej zadbać o lekcje w szkole tańca. Tutaj czas mocno zależy od indywidualnych umiejętności oraz zamierzonego efektu. Nie warto zostawiać tego na ostatni tydzień. 🙂
 • Organizacja formalności
  Kiedy: Na 3-6 miesięcy przed ślubem. Co załatwić: akt chrztu (niekiedy także bierzmowania), zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego, nauki przedmałżeńskie, poradnię rodzicielską, zapowiedzi w kościele parafialnym.

Co załatwić miesiąc przed ślubem? Czas na potwierdzenia!

Kiedy: Na miesiąc przed ślubem.
Co załatwić: Ostatni miesiąc to czas na dokładne sprawdzenie wszystkich szczegółów, takich jak:

 • Ostateczne przymiarki sukni i garnituru.
 • Uzyskanie ostatecznych potwierdzeń obecności i ułożenie planu zajęcia miejsc przy stole.
 • Koordynacja i koniecznie potwierdzenia realizacji usług z dostawcami.
 • Weryfikacja płatności wszystkich zaliczek za usługi.

Co załatwić tydzień przed ślubem?

 • Ostatnie spotkanie z ceremoniarzem lub księdzem
  Omów ostatnie szczegóły dotyczące ceremonii ślubnej.
 • Scenariusz dnia ślubu
  Zaplanujcie skąd rusza weselem ustal, kiedy przyjdzie makijażysta, fryzjer, fotograf, upewnij się, że sala wie, o której zaczną przybywać goście.
 • Pakowanie torby na dzień ślubu
  Zbierz wszystkie niezbędne rzeczy, które będziesz potrzebować w dniu ślubu (np. kosmetyki, biżuteria, dodatkowa para butów, być może parasol na wypadek deszczu).
 • Pakowanie na podróż poślubną
  Jeśli wybierasz się w podróż poślubną zaraz po weselu, teraz jest dobry czas na spakowanie walizek.
 • Relaks i odpoczynek
  Pamiętaj, aby znaleźć czas na relaks i odpoczynek, aby w dniu ślubu być wypoczętym i pełnym energii.

 

Podsumowanie

Organizacja ślubu to proces wymagający uwagi, zaangażowania i czasu. Planowanie z wyprzedzeniem pozwoli uniknąć stresu przy ewentualnej niemocy wykonawców usług i pozwoli na skupienie się na samym dniu ślubu oraz cieszenie się każdym chwilą tego wyjątkowego wydarzenia. Mamy nadzieję, że teraz wiecie, co załatwić przed ślubem.