Co się mówi na ślubie?

scroll
co się mówi na ślubie

Wiele par (częściej panów), a także uczestników zastanawia się co się mówi na ślubie, są także osoby, które zastanawiają się co warto powiedzieć na ślubie, aby uczynić go jeszcze bardziej wyjątkowym. W dzisiejszym wpisie bierzemy pod lupę różne scenariusze przemówień ślubnych, nie tylko w kontekście słów przysięgi małżeńskiej, ale także w kontekście mów młodych, rodziców, rodziny, przyjaciół i przemówień gości weselnych.

Słowa przysięgi małżeńskiej, które mówi się na każdym ślubie

Słowa przysięgi małżeńskiej w kościele

W czasie kościelnej ceremonii nadchodzi moment, kiedy ksiądz chce związać wasze ręce stułą. Tak, to wtedy… w momencie tym zwróćcie się przodem do siebie oraz jednocześnie stanięcie bokiem do rodziny i przyjaciół. Ma to dwie zalety: po pierwsze złożycie przysięgę, mówiąc bezpośrednio w swoim kierunku. Po drugie: Bliscy będą mieli szansę zobaczyć Wasze twarze, zrozumieć emocje i usłyszeć was lepiej.

W tej doniosłej chwili oboje powtórzycie tę samą formułę przysięgi, zmieniając jedynie imiona (swoje i osoby, z którą bierzecie ślub). Słowa przysięgi brzmią następująco:

Ja (imię) biorę Ciebie (imię) za żonę/męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.

Gdy wypowiecie przysięgę, ksiądz powie:

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Po tych słowach jeden kapłan zachęci Was do pocałunku, inny zachęci gości do oklasków, a jeszcze inny przejdzie od razu do pobłogosławienia obrączek. Po pobłogosławieniu obrączek ślubnych nastąpi moment na kilka kolejnych słów z waszej strony w czasie wręczenia sobie nawzajem obrączek macie do powiedzenia kilka słów. Rozpoczniecie od imienia osoby, której zakładacie obrączkę, np:

(Imię), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

I to samo tylko z Twoim imieniem robi, panna młoda. Po czym, jeśli tylko obrączka nie spadnie „na szczęście” uśmiechacie się i już po strachu! 🙂

Słowa przysięgi w urzędzie stanu cywilnego

W Urzędzie stanu cywilnego sława przysięgi są nieco inne niemniej jednak powtarzacie za urzędniczką bądź urzędnikiem. Tutaj też Pan Młody mówi pierwszy.

Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię wybranki/a) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Przy ślubie cywilnym obrączki zakładacie sobie bez wypowiadania dodatkowych słów, chyba że macie ochotę jakieś wypowiedzieć. Warto wcześniej porozmawiać o tym z osobą udzielającą ślubu.

A teraz inne przemowy na ślubie …bo słowa, dotykają serca i budują wspomnienia!

Ślub to nie tylko wymiana obrączek i złożenie uroczystego ślubowania. To również czas, kiedy bliscy i przyjaciele mają okazję wyrazić swoje uczucia wobec pary młodej poprzez mowy i przemówienia. Te wyjątkowe chwile są pełne emocji, wzruszeń i radości, a słowa wypowiadane na ślubie mają moc kształtowania nie tylko tego dnia, ale także całego życia małżeńskiego.

Mowa przyjaciela lub rodziny

Najczęściej pierwszą mowę na ślubie wygłasza przyjaciel, siostra, brat lub inny bliski członek rodziny. W ich przemówieniu często pojawiają się wspomnienia z przeszłości, anegdoty związane z parą, a także życzenia i nadzieje na przyszłość. To chwila, kiedy bliscy dzielą się swoim szczęściem i radością z tego, że para się ze sobą związuje. A także moment, kiedy można podkreślić radość i szczere wyrazy wsparcia dla młodych.

Mowa rodziców

Rodzice zazwyczaj również biorą udział w ceremonii przemawiając do zebranych gości. Ich mowy często zawierają wyrazy miłości i dumy, opowiadają historie z dzieciństwa, a także wyrażają błogosławieństwo dla przyszłego życia małżeńskiego swoich dzieci. To moment, kiedy emocje sięgają zenitu, a słowa stają się wyrazem głębokich uczuć i dumy rodzicielskiej.

Mowa Pary Młodej

Słowa skierowane bezpośrednio od pary młodej do siebie nawzajem są jednym z najbardziej intymnych i poruszających momentów ceremonii. W tym fragmencie pary dziękują sobie nawzajem za miłość, wsparcie i obecność w swoim życiu nie w czasie przysięgi, ale w trakcie zabawy na sali potrafią poruszać. Młodzi mogą też wyrażać w nich swoje plany na przyszłość oraz obiecywać sobie wzajemną lojalność, zrozumienie, szacunek oraz wszytko to, czego nie było w przysiędze małżeńskiej!

Mówcy z woli Bożej

W przypadku ceremonii religijnych, duchowni lub reprezentanci danej wspólnoty religijnej często wygłaszają przemówienia związane z sacrum małżeństwa. Mogą to być fragmenty świętych tekstów, modlitwy czy nauki religijne dotyczące miłości i wspólnej drogi życiowej. W przypadku religii kościoła katolickiego piękne przemówienia padają z ust Księży.

Mówcy wśród przyjaciół i gości

Niektóre pary decydują się, aby także przyjaciele lub goście mieli szansę podzielenia się swoimi myślami i życzeniami. To dodaje do ceremonii elementu niespodzianki i osobistego uczestnictwa wszystkich obecnych. Mowy gości przybierają niekiedy formę życzeń i zamieszczane są przez realizatorów na ujęciach filmowych z weselnej nocy.

Mowy toastu

Tradycyjnie, po przemówieniach następuje toast. Osoba wybrana do wzniesienia toastu często skupia się na życzeniach pomyślności, zdrowia i szczęścia dla pary młodej. Toast jest symbolicznym podniesieniem kielicha na cześć nowożeńców, jeśli w tym przypadku mamy starszego, który czuje się na siłach może to dodać przyjęciu animuszu.

Mowy z wyrazami podziękowania

Na zakończenie ceremonii, para zazwyczaj dziękuje wszystkim obecnym gościom za udział w tym ważnym dniu. To chwila, w której wyrażane są głębokie uczucia wdzięczności za wsparcie, obecność, miłość i zabawę. Podziękowanie jest w dobrym guście.

Podsumujmy więc wszystko, co  mówi się mówi na ślubie

Zaczynając od tego, co się mówi na ślubie, czyli słów przysiąg i zachowania w ich czasie, przeliśmy do tego, co warto powiedzieć na ślubie oprócz tego, co jest prawie zawsze na głowie Młodej Pary. Warto podkreślić, że mowy na ślubie mają potężną moc tworzenia niezapomnianych wspomnień. Słowa wygłaszane podczas tej uroczystości przechodzą do historii pary młodej, stając się nie tylko elementem ceremonii, ale także fundamentem ich wspólnej przyszłości i zapamiętania osoby, która słowa te wypowiadała.