Brylanty

scroll

Tradycją jest, że w pierścionku zaręczynowym powinien być wprawiony brylant.

Coraz częściej brylanty wprawiane są także do obrączek ślubnych. Dobrze wiedzieć, że brylant jest oszlifowanym diamentem, rozróżniamy wiele szlifów diamentów. Najpopularniejsze to okrągły – brylantowy i kwadratowy princessa. O ile w pierścionkach nie ma ograniczeń wielkości wprawianych kamieni, w obrączkach wielkość ogranicza ich grubość, np. w obrączce o grubości 1,4 mm wprawić można 2 mm brylant, z kolei brylant o średnicy 3 mm wymaga już grubości min 2,1 mm.
Najpopularniejsze są brylanty w kolorze białym, ale mogą być też np.: niebieskie, zielone, koniakowe, różowe, czarne.

Brylanty opisuje się 4 parametrami: czystością, kolorem, masą i szlifem. Istnieją tabele pomagające opisać kamień, wymaga to wiedzy i doświadczenia, zajmują się tym rzeczoznawcy brylantów.
W Polsce przyjęto za standardową jakość kolor H (prawie bezbarwny) i czystość Si (małe inkluzje).
Lepsza barwa i czystość istotnie podnosi cenę brylantów.

Z czasem brylanty tracą swój blask, powodem jest zabrudzenie kamienia. Dobrze jest raz na jakiś czas umyć obrączki czy pierścionek szczoteczką do zębów i płynem do mycia naczyń.
Zmiana rozmiaru obrączek ślubnych z wprawionymi kamieniami jest trudna, ale nie niemożliwa. Firma Inne Obrączki zapewnia zmianę rozmiaru także w przypadku obrączek z wieloma kamieniami.
Odradzamy naszym klientom wprawianie cyrkonii do obrączek ślubnych, gdyż dość szybko się rysują i tracą blask, zwłaszcza, że cena brylantu o średnicy 1,5 mm to 100 zł.
Oprócz brylantów szlifowanych Inne Obrączki wprawiają w pierścionki zaręczynowe surowe, nieszlifowane diamenty. Są one nieprzezroczyste i ich kolory to różne odcienie szarości.

Autor: Andrzej Bielak