Brama na ślubie w polskiej tradycji!

scroll
brama na ślubie

Tradycja “bramy” na polskim weselu jest jednym z tych niezwykłych elementów, które dodają wyjątkowego uroku i radości radosnej uroczystości. Brama na ślub to rodzaj symbolicznej przeszkody, którą para młoda musi pokonać, aby wejść na teren wesela. Jest to zwykle zabawny i nieformalny moment, który zazwyczaj odbywa się przed wejściem na salę weselną lub w trakcie przyjęcia weselnego lub w drodze na wesele.

Symboliczna brama na ślubie przed domem Panny młodej

W tradycji bramy ślubnej Pan młody staje przed bramą, gdzie zostaje przywitany przez świadków, rodzinę i przyjaciół z domu Panny Młodej. Zanim dojdzie do spotkania młodych zazwyczaj właśnie „przy bramie” negocjowane są warunki wykupu.

Całe zdarzenie ma zazwyczaj akcent humorystyczny i może wprowadzić akcent grywalizacji rodzinnej jeszcze przed zabawą weselną.

Ubieranie bram w tradycji ślubnej

Ubieranie bram weselnych w tradycji ślubnej jest starym zwyczajem obecnym w wielu regionach Polski, często łączonym z innymi obrzędami weselnymi. Tradycja ta ma na celu nie tylko dekoracyjny, ale również symboliczny. Przez ubieranie bram chce się pokazać radość z połączenia dwóch osób w związek małżeński oraz powitanie nowego członka rodziny w domu.

Sposób ubierania bram może się różnić w zależności od regionu Polski, ale często wykorzystuje się do tego gałązki świerka, kwiaty, wstążki, balony, organzę oraz inne elementy dekoracyjne. Kwiaty są symbolem piękna i nowego życia, wstążki mogą symbolizować połączenie dwóch osób, a balony radość i świętowanie.

W niektórych miejscach istnieje również zwyczaj pisania na bramie imion nowożeńców lub umieszczania na niej życzeń dla młodej pary. Czasami do dekoracji używa się również słomy i zboża, co ma symbolizować dostatek i pomyślność dla nowożeńców. Ubieranie bram rozpoczyna się zazwyczaj dzień przed weselem lub w dniu ślubu. Brama weselna stanowi symboliczną bramę, przez którą przechodzi para młoda, wchodząc do nowego życia. Jest to jeden z elementów, który ma zapewnić parze młodej szczęśliwe i pomyślne życie małżeńskie.

Tradycyjna brama ślubna jako „przeszkoda” w drodze na wesele

Zanim Młodzi dojadą na teren uroczystości weselnych, w drodze często muszą wykazać się odwagą, pomysłowością lub wręcz pokonać kilka humorystycznych „przeszkód” i wyzwań przygotowanych przez znajomych lub gości.

Przeszkody te mogą mieć różnorodną formę, od zadawania pytań na temat historii ich związku, po wykonywanie śmiesznych zadań lub tańców. Na przykład para może zostać poproszona o wykonanie zadania, zaprezentowanie swoich umiejętności tanecznych, opowiedzenie zabawnej historii ze swojego życia lub nawet o symboliczne przekroczenie „mostu” złożonego z połączonych rąk gości.

Ta tradycja jest nie tylko zabawna, ale także pełna symboliki. Przejście przez bramę symbolizuje wejście w nowy etap życia, który para młoda przechodzi razem, wspierana przez swoją rodzinę i przyjaciół. Dodatkowo, udane przejścia przez bramę może być postrzegane jako dowód na to, że para młoda jest gotowa na pokonanie wszelkich trudności, jakie mogą pojawić się w ich małżeństwie, oraz na przyjęcie wszelkich wyzwań z uśmiechem i wspólnie.

Tradycja symbolicznej bramy na polskim weselu i drodze jest jednym z tych momentów, które tworzą niezapomnianą atmosferę radości, miłości i wspólnoty, która towarzyszy tej szczególnej uroczystości. Dla wielu par młodych jest to również okazja do stworzenia zabawnych i niezapomnianych wspomnień, które będą cieszyć się przez całe życie.

TIPS: Zastanawiacie się, kiedy i gdzie zrobić bramę? Brama weselna przed czy po ślubie w kościele, będzie dla pary miłym zaskoczeniem! Nie ma więc znaczenia, w jakim momencie staniecie na drodze Młodych!

Pomysły na bramy weselne i zastawy:

  • Zastawienie drogi sprzętem rolniczym …a wiadomo sprzęt z pustym bakiem nie pojedzie;
  • Humorystyczne porwanie, jednego z młodych z samochodu w celu uzyskania „okupu”;
  • Wymyślne zadania z zagrodzeniem drogi poprzez rozstawienie taczek, krzesełek, rozciągnięcia taśmy ostrzegawczej etc.

Wnioski

Chociaż w dzisiejszych czasach wiele tradycyjnych zwyczajów weselnych ulega zmianom lub zanika, tradycja bramy weselnej jest praktykowana w wielu miejscach i w wielu formach. Ubieranie bram w tradycji ślubnej to zwyczaj o głębokim znaczeniu symbolicznym, podkreślający radość i jedność wynikającą z małżeństwa. Kwiaty, wstążki i balony używane do dekoracji niosą ze sobą życzenia pomyślności i dostatku dla nowożeńców. Mimo zmieniających się trendów ten zwyczaj pozostaje żywy, świadcząc o ważności tradycji w polskim społeczeństwie.

Nasza strona używa cookies.