Błogosławieństwo rodziców przed ślubem

scroll
błogosławieństwo rodziców przed ślubem

Ślub to nie tylko zjednoczenie dwóch serc, ale również połączenie dwóch rodzin. W wielu kulturach istnieje tradycja błogosławieństwa rodziców przed ślubem, symbolicznego aktu, który przypomina o ważnej roli rodziny w życiu przyszłych małżonków. W tym artykule przyjrzymy się, czy błogosławieństwo rodziców przed ślubem jest konieczne, jak może wyglądać, i kiedy najlepiej je przeprowadzić.

Czy błogosławieństwo rodziców jest konieczne?

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem to tradycja o głębokim znaczeniu symbolicznym. Nie jest to jednak konieczny element ceremonii ślubnej. Wiele par decyduje się na błogosławieństwo rodziców, aby uczcić i podkreślić ważność swoich rodzin, ale nie jest to reguła. To wybór indywidualny pary, zależny od ich wartości, tradycji rodzinnych i relacji z rodzicami.

Błogosławieństwo to nie tylko część tradycji, ale przede wszystkim wyraz miłości, wsparcia i aprobacji bliskich dla decyzji i przyszłego życia pary młodej. To moment pełen emocji i głębokiego znaczenia dla wszystkich uczestników.

Pochodzenie tradycji błogosławieństwa

Tradycja błogosławieństwa sięga dawnych czasów, kiedy to miało ono znaczenie obrzędowe, będąc równie ważnym, jak błogosławieństwo udzielane przez księdza podczas ceremonii zaślubin. Dawniej było to także pożegnanie z rodzinnym domem i symbolem początku nowego życia — nazywano to „wywodzeniem” lub „wywodzinami”.

Jaką formę może przyjąć błogosławieństwo rodziców?

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem może przyjąć różne formy, zależnie od kultury, religii i osobistych preferencji pary. Oto kilka popularnych form błogosławieństwa:

  • Modlitwa rodziców: Rodzice błogosławią przyszłych małżonków poprzez modlitwę, wyrażając swoje życzenia, błogosławieństwa i nadzieje dla przyszłego życia małżeńskiego.
  • Uroczystość rodzinna: Pary decydują się na uroczystą kolację czy spotkanie rodzinne, podczas którego rodzice wyrażają swoje błogosławieństwo w formie tostów, przemówień czy listów.
  • Rytuały symboliczne: Niektóre pary decydują się na symboliczne rytuały, takie jak wymiana upominków, kwiatów czy symbolicznych gestów, które reprezentują błogosławieństwo rodziców.
  • Udział w przygotowaniach: Sam udział rodziców w przygotowaniach do ślubu, np. wybór sukni, garnituru czy organizacja uroczystości, może być dla wielu par formą błogosławieństwa.

Kiedy następuje błogosławieństwo rodziców?

Czas i miejsce błogosławieństwa rodziców są również kwestią indywidualną. Może to nastąpić na kilka dni przed ślubem, podczas uroczystości poprzedzających ceremonię ślubną, lub zgodnie z najczęstszą w Polsce możliwością, już w dniu samego ślubu, przed rozpoczęciem ceremonii.

Niektóre pary wybierają również błogosławieństwo rodziców na etapie zaręczyn oraz na etapie planowania ślubu, aby włączyć ich w proces organizacyjny i podkreślić wspólną radość związaną z nadchodzącym wydarzeniem.

Miejsce i przygotowanie błogosławieństwa

Tradycyjnie błogosławieństwo odbywa się w domu rodzinnym Panny Młodej (niekiedy Pana Młodego błogosławi się także przy „wyjściu” w jego domu rodzinnym, jednak aby niepotrzebnie nie powtarzać obrzędu dwukrotnie, odchodzi się od tego zwyczaju). Jeśli niemożliwe jest zorganizowanie błogosławieństwa u Panny Młodej, można je zorganizować w domu Pana Młodego lub w innym miejscu, na przykład w pokoju hotelowym — miejsce najważniejsze, aby wcześniej ustalić wzajemnie.

Aby rozpocząć błogosławieństwo na przygotowanym stole, przykrytym czystym, białym obrusem, powinny znaleźć się woda święcona, kropidło (lub gałązka bukszpanu) i pasyjka. Te przedmioty symbolizują chrześcijańskie wartości i są esencją błogosławieństwa. Można je również udekorować kwiatami, dodając ceremonii uroku.

Przebieg tradycyjnego błogosławieństwa

Błogosławieństwo jest intymną chwilą często z łzami szczęścia, dlatego najlepiej, gdy odbywa się w gronie najbliższych. W Polsce błogosławieństwo odbywa się klęcząc, co jest wyrazem szacunku, tradycji i religii. Matka Panny Młodej rozpoczyna, kropiąc wodą święconą i wypowiadając słowa błogosławieństwa, następnie czyni znak krzyża na czole młodych lub wymienia uściski. Następnie, kolejno, czynią to pozostali rodzice, dziadkowie oraz chrzestni (niekiedy młodym błogosławi także rodzeństwo). Chwila ta zazwyczaj jest zakończona uściskami i wzajemnymi podziękowaniami.

CIEKAWOSTKA: W wielu domach młodym przy błogosławieństwie wręcza się także banknoty, aby pieniądze trzymały się ich w przyszłości.

Błogosławieństwo rodziców jest obecne zarówno w ślubach kościelnych, jak i cywilnych. W przypadku par niewierzących można zrezygnować z akcentów religijnych, zachowując jedynie serdeczne życzenia, uściski i symboliczne gesty.

Słowa rodziców w trakcie błogosławieństwa

Rodzice mogą korzystać z tradycyjnych formuł, własnych słów lub znaleźć inspiracje w Internecie. Ważne, aby słowa były szczere i płynęły prosto z serca. Mogą one być krótkie, ale pełne miłości i dobrych życzeń.

Przykładowe formuły błogosławieństwa

  1. „Błogosławimy was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Życzymy wam szczęścia i pokoju”.
  2. „Na wspólnej drodze życia opierajcie się na miłości, wierności i szacunku. Błogosławimy wam z całego serca”.
  3. „Niech miłość, którą dziś wyznajecie, będzie dla was siłą w każdym dniu”.

Podsumowanie

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem to piękna tradycja, która podkreśla znaczenie rodziny w życiu przyszłych małżonków. Nie jest to jednak konieczny element ceremonii ślubnej. To wybór pary, związany z ich wartościami, relacjami rodziny i osobistymi przekonaniami. Bez względu na formę, błogosławieństwo rodziców jest aktem miłości, szacunku i wdzięczności wobec tych, którzy przewodzą w życiu rodzinnym.

Nasza strona używa cookies.