Awaryjne przecięcie obrączki – kiedy i jak to zrobić?

scroll
awaryjne przecięcie obrączki kiedy i jak to zrobić

Obrączka ślubna to wyjątkowy symbol miłości i związku. Choć większość ludzi nosi ją przez całe życie, są okoliczności, które mogą wymagać jej awaryjnego ściągnięcia lub przecięcia. W sytuacjach awaryjnych, takich jak zgniecenie obrączki, obrzęk palca spowodowany urazem, ciążą lub ekstremalnym upałem, obrączka może stać się niebezpiecznie ciasna. W takich przypadkach konieczne może być awaryjne przecięcie obrączki.

Kiedy przeciąć obrączkę lub jak tego uniknąć

Najbezpieczniej jest ściągnąć obrączkę na czas ciąży lub w okresie upałów, kiedy naturalnie dochodzi do zwiększenia objętości tkanek w organizmie. Oczywiście, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy obrączka przestanie schodzić z palca. W takich sytuacjach kluczowe jest rozpoznanie momentu, kiedy próba ściągnięcia obrączki staje się zbyt ryzykowna lub bolesna. Jeśli moment został przegapiony, wtedy konieczne jest jej awaryjne przecięcie. Awaryjne przecinanie może być konieczne także w sytuacji, gdy np. w wyniku mechanicznego uderzenia obrączka zostanie zniekształcona.

Zanim przetniesz obrączkę spróbuj ją zdjąć jednym ze sposobów

WAŻNE: Pamiętaj, że gdy palec jest uszkodzony mechanicznie (na przykład skóra jest pokaleczona), lepiej unikać nałożenia na niego jakichkolwiek substancji chemicznych lub taśmy klejącej. Mogłoby to tylko pogorszyć sytuację i wywołać większy ból. Jeśli to rozumiesz, do dzieła!

Przede wszystkim, zachowaj spokój. Zacznij od lekkiego ruszania obrączką, w celu zobaczenia, czy da się ją zdjąć. Pamiętaj, że brutalne ciągnięcie może tylko zaszkodzić — zamiast tego powolne ruchy do góry i do dołu w kierunku paznokcia są znacznie bezpieczniejsze. Możesz także próbować obracać obrączkę dookoła palca, co może ułatwić jej ściągnięcie. Jeżeli powyższe metody nie przynoszą rezultatów, przetestuj jedną lub wszystkie z poniższych strategii.

  • Metoda na poślizg
    Najprostszym rozwiązaniem może być użycie tłustego kremu, mydła lub oleju na spuchniętym palcu. Może pomóc również zanurzenie dłoni w zimnej wodzie — to może zmniejszyć obrzęk i jeszcze bardziej ułatwić ściągnięcie pierścionka. Następnie delikatnie zacznij ruszać obrączką, próbując ją zdjąć.
  • Metoda na chłodno
    Jeśli obrzęk palca jest dość gwałtowny, często wystarczy go mocno schłodzić. W tym celu możesz zanurzyć rękę w naczyniu z lodem na około minutę. Po tym czasie obrzęk powinien zmniejszyć, co ułatwi ściągnięcie pierścionka. Tę metodę można połączyć z nałożeniem czegoś śliskiego na palec.
  • Metoda z nitką
    Zawijanie obrzękniętego palca nitką to powszechny sposób na usunięcie zbyt ciasnej obrączki. Nitka jest bezpieczna i powszechnie dostępna, a nawet możesz użyć nici dentystycznej. Chodzi o to, aby wsunąć koniec nitki pod obrączki (przy zachowaniu ostrożności można użyć igły), a następnie zawijać nitkę dookoła palca w kierunku paznokcia. Po owinięciu palca dość ciasno pociągnij za koniec nitki pod obrączką, aby zacząć ją odwijać. Obrączka powinna się zsuwać razem z nią. Jeśli to nie działa za pierwszym razem, spróbuj ponownie.

Kiedy, jak, gdzie i czym przeciąć obrączkę

Do przecinania obrączek należy przejść, jeśli powyższe sposoby zawiodły. Najbezpieczniej jest przeciąć obrączkę w warunkach medycznych. Lekarz lub pielęgniarka posiadają odpowiednie narzędzia i umiejętności, aby to zrobić bezpiecznie. Istotne jest, aby nie próbować przecinać obrączki w domu, co może prowadzić do uszkodzenia skóry, czy tkanki. Jeśli masz czas alternatywą może być wizyta u jubilera, przy czym w tym przypadku warto wpierw zadzwonić i zapytać, ponieważ nie każdy dysponuje odpowiednimi narzędziami. Wprawny jubiler przetnie pierścionek czy obrączkę w taki sposób, aby dało się ją później naprawić i w razie potrzeby także powiększyć.

Ze zwykłym żółtym złotem nie powinno być problemów, to elastyczny prosty do przecięcia metal. Obrączki wykonane z twardych metali, takich jak tytan czy kobalt, mogą stanowić wyzwanie w awaryjnych sytuacjach. Piły korundowe są jednymi z nielicznych narzędzi, które skutecznie przecinają te metale.

Piła korundowa, zwana także piłą diamentową, ma ostrze pokryte drobnymi kryształkami korundu. Są one niezwykle twarde, co pozwala na przecięcie nawet najtwardszych metali. Przecięcie obrączki piłą korundową powinno być jednak zawsze przeprowadzane przez profesjonalistę, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń.

Ile kosztuje przecięcie obrączki na palcu?

Jeśli skorzystasz ze szpitala i masz ubezpieczenie, koszt przecięcia obrączki pokryje fundusz. W innych przypadkach koszty zależą od indywidualnych cenników lub uzgodnień z wykonawcą.

Podsumujmy awaryjne przecięcie obrączki

Choć awaryjne przecięcie obrączki jest rzadko wymagane, warto być świadomym tego procesu. Najlepszym sposobem zapobiegania takim sytuacjom jest zdejmowanie obrączki w momencie, kiedy wiemy, że mogą wystąpić okoliczności prowadzące do obrzęku palca, takie jak ciąża czy upały. Jeśli jednak problem już zaistniał, można skorzystać z domowych metod awaryjnego zdejmowania obrączek. Gdy konieczne będzie przecięcie obrączki, najlepiej skierować się do profesjonalnej opieki medycznej, która dysponuje odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami, aby przeprowadzić ten proces bezpiecznie lub po wcześniejszym kontakcie do jubilera, który może zadbać także o naprawę obrączki po przecięciu.