Andrzej Bielak - inneobraczki.pl Andrzej Bielak

Andrzej Bielak od 1978 roku zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem biżuterii.

Wykonuje ją ze złota, srebra, platyny, palladu, stali damasceńskiej, tytanu stosując różne techniki, jak np. starą japońską technologię łączenia metali mokume gane, inkrustację czy ręczne grawerowanie. Od 1987 roku jest członkiem Cechu Złotników, Jubilerów i Pokrewnych Zawodów w Krakowie. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, ukończył w niej również studia doktoranckie. Jest mistrzem złotnictwa.

andrzej-bielak-bizuteria

Członek-założyciel i długoletni Prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
Brał udział w ponad 100 wystawach i konkursach w kraju i za granicą. Otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody. Był też współorganizatorem i jurorem wielu wystaw i konkursów biżuterii.
Jego prace możemy podziwiać w zbiorach: Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Klasztoru Paulinów na Skałce w Krakowie, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Muzeum w Gliwicach, zbiorach Magdaleny Kwiatkiewicz, Muzeum Miedzi w Legnicy, Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej Galerii Sztuki w Legnicy.

Inne-Obraczki-wywiad-w-Legnicy

Andrzej Bielak jest też nauczycielem przyszłych adeptów sztuki złotniczej; przez wiele lat
prowadził praktyki z zakresu złotnictwa dla studentów Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wykształcił 4 mistrzów złotnictwa. Jest autorem licznych publikacji zawierających zdjęcia jego prac na łamach czasopism branżowych, takich jak „Zegarki i biżuteria”, „Polski Jubiler”, Goldschmiede Zeitung, 500 Wedding Rings – Lark Books 2007, 500 Gemstone Jewels – Lark Books 2010 czy Trendbook 2011.
Brał czynny udział w międzynarodowych konferencjach sztuki złotniczej Ars Ornata Europeana, jedną z nich w Krakowie współorganizował. Uczestnik wszystkich edycji targów biżuterii w Warszawie – najpierw PAI – TIME, potem Złoto Srebro Czas, wyróżniony dyplomem za udział we wszystkich edycjach targów, do 2010 roku uczestników wszystkich targów Amberif w Gdańsku.
Został wyróżniony przez organizacje rzemieślnicze Srebrnym Medalem im. J. Kilińskiego oraz Honorową Odznaką Rzemiosła. W 2011 roku został wybrany Złotnikiem Roku i nagrodzony Medalem Św. Eligiusza.
Przez wiele lat prowadził w Krakowie Galerię Bielak organizując w niej blisko 60 wystaw biżuterii indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych.

Od 2005 założyciel Innych Obrączek i pierścionków zaręczynowych. Wprowadził nową jakość na polski rynek, na kolekcje składają się autorskie, unikalne i spersonalizowane projekty np. obrączki z zapisem głosu, ekg, odciskami lini papilarnych, z profilami twarzy, kodem 0-1, panoramą gór, obrączki z drewnem itp. Część z tych wzorów jest zastrzeżona w Urzędzie Patentowym.

inne-obraczki-wybrane-obraczki

Przez środowisko ślubne został wyróżniony tytułem Trendsetter w 2011, 2012 oraz w 2014 roku.
Prywatnie pasjonuje się ornitologią, kiedyś był czynnym pszczelarzem. Uprawia narciarstwo, lubi tenis i piłkę nożną, ma trójkę dzieci i pięcioro wnucząt.

Ostatnie realizacje

Instagram

Nasze filmy

Szanowni Państwo, informujemy, że w związku z dynamicznie zmieniającymi się cenami złota i palladu na giełdzie zachęcamy do rozliczania się złotem złomowym, jak również do korzystania z alternatywnych materiałów: kobaltu, damastu, tantalu, tytanu, carbonu. Zapraszamy do kontaktu celem poznania aktualnych cen za złote i palladowe obrączki. Andrzej Bielak